View Single Post
  #16  
Vechi 06.08.2023, 20:45:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu inteleg legatura cu subiectul discutiei. Intrebarea era daca cititul Bibliei de unul singur duce mai degraba la sminteala sau la ortodoxie, nu de ce protestantii citesc Biblia mai mult ca ortodocsii.

Daca era asa, nu mai scriau Parintii nostri toata literatura pe care au scris-o si ne ziceau ca protestantilor sa citim doar Biblia si gata. Ce ne mai trebuie Sinoade Ecumenice cand poti sa citesti Biblia si iesi gata ortodox?
Eu ziceam că e mai simplu pt ei să citească doar Biblia, deci dacă citești doar Biblia nu e neapărat o virtute, citești doar rezumatul.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Sunt de vreo 4 ori mai mulți protestanți în lume decât ortodocși. Protestantismul e aproape exclusiv bazat pe citirea Bibliei și interpretarea ei în mod greșit. Până în ziua de azi, protestanții citesc Biblia mult mai des ca ortodocșii conform oricărui studiu sau observare a celor ce ne înconjoară. .
Ai trăit într-o țară majoritar neoprotestantă ca să vezi ce procent din populație citește Biblia, că poate e ca în orice altă țară sunt doar minorități raportate la totalul populației, care citesc Biblia.

Eu nu cred că în Olanda, țară protestantă se citește Biblia la ce fel de dezmăț și nerușinare e acolo, altfel s-ar închide Districtul Roșu și n-ar mai fi petreceri de tip Untold îmbibate de alcool și drogangeală.

Nu cred că în Marea Britanie. țară protestantă se citește Biblia masiv.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.08.2023 at 20:50:30.
Reply With Quote