View Single Post
  #2  
Vechi 19.08.2023, 19:44:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Stie cineva mai multe despre monahismul catolic si despre cum difera fata de monahismul ortodox? Vad ca nu prea mai sunt catolici activi pe forum dar am zis sa intreb oricum.
Eu auzeam preoți și episcopi catolici care se plângeau că nu mai au aspiranți la preoție, e greu celibatul în lume, deci dacă aveau resursă monahală o alocau spre Bisericile de mir, dintr-un miliard cât se pretind că sunt au mult mai puțini monahi decât monahii ortodocși adunați din toate țările ortodoxe.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Daca nu, ce fac si de ce? Apoi au ordine clericale precum ordinul iezuitilor care inteleg ca ar fi (fost?) mai mult preocupati de reforme si activitate misionara.
Sunt un fel de gardieni ai supremației papale, altfel ce rol să aibă decât să apere primatul papal.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
In sfarsit, au ordine cu adevarat monahale precum ordinul benedictin, ordinul cistercian, si ordinul trapist care par reformari succesive iscate cand nu le-a convenit cate ceva. Aceste ordine par ca au, oficial, sub 10,000 de membri in total, deci cam cati calugari si maicute avem noi in Romania.
Nu se știe câți călugări sunt oficial în România, am văzut o mănăstire de maici la care figura că ar fi 7 viețuitoare și era doar stareța și încă una.

Doi călugării pe stil vechi nu sunt numărați.

Sinodul din Creta a alungat monahi din mănăstiri.

Abuzul de putere al starețului, exarhului mănăstiresc sau mai sus poate duce iarăși la alungări de călugări.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ei bine, cum se compara? Stie cineva mai multe? Ei refuzand isihasmul si indumnezeirea, cu ce inlocueisc contemplarea? Cat despre ordinele acestea, mie imi aduc aminte de protestantism: aceasta idee de a "lua-o de la inceput" de fiecare data cand nu-ti convine ceva.
Mai degrabă era vorba de împărțire a resurselor, fiecare șef de ordin dorea os de ros și atunci s-au creat mai multe ca să satisfacă din cerințele nemulțumiților, e ca la partide când trebuie să satisfacă flămânzii din teritoriu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote