View Single Post
  #10  
Vechi 29.08.2023, 15:45:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Mi se pare cam dura concluzia, ar fi interesanta o discutie despre cei care pleaca in SUA, cine sunt, care sunt motivele, etc.
Eu cred ca majoritatea pleaca sa se realizeze profesional si material nu sa raspandeasca credinta ortodoxa. Nu stiu nici cati din ei au fost ortodocsi practicanti inainte sa plece, eu personal din persoanele cunoscute (putine la numar) care au emigrat in SUA si Canada nici una nu avea nici o treaba cu Biserica.

Am citit zilele astea despre o femeie care a vrut sa ajute si a cazut in plasa escrocilor.
https://www.mediafax.ro/justitie/ame...macie-22102526
Etalonul în ortodoxie nu este America, ci Athosul, unele zone din Ierusalim, Grecia, unele mănăstiri din Serbia cum e Celie.

Cei care vor să facă Athos în Grecia, nu se gândesc tocmai la lipsa de continuitate, poate e o generație sau două care se va mântui de acolo, dar cam la a 3-a generație de emigranți nu mai e deloc tradiție.

Problema nu e Statele Unite în chestiunea ortodoxiei, ci că și Grecia, România, Serbia, Muntenegru, Macedonia se degradează de la cultura mainstream, e sarea care se strică și nu mai sărează pământul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote