View Single Post
  #4  
Vechi 09.09.2023, 13:57:57
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Zice doar ca Becali vorbeste prea multe uneori ca defect personal. E perfect normal sa-ti faca altii observatii si vorba multa nu e buna. Nu e nimic politic in faptul ca i-a zis ca vorbeste mult.
Numai că acea vorbă multă, noi știm că în cazul lui Becali era în general pe marginea politicii și a politicienilor. Mie îmi este clar că era (și este în general) vorba despre o politică bisericească din partea IPS-ului Streza („domnu Streza”, am auzit că așa i se spune în anumite medii). Pentru că este clar că IPS Streza interpretează faptele în mod exagerat, ca și cum dacă cineva din subordinea lui ar face o critică politică, inclusiv îndreptățită, validă, asta ar însemna că persoanele sau forțele criticate ar avea sau ar urma să aibă ceva împotriva lui, a lui Streza. Așa era pe vremurile imperiului otoman, când înalții ierarhi ai B.O. deveniseră „etnarhi” și erau considerați „responsabili” de lucruri care se întîmplă sub jurisdicția lor, în fața mai-marilor otomani. Streza are mentalitatea slugarnică față de Putere ca pe vremea imperiului otoman, în timp ce față de „supuși” poate deveni extrem de dur. El are impresia că Eparhia Sibiului ar fi, bisericește vorbind, proprietatea lui privată, un soi de biserică privatizată. De altfel, mai demult a fost o întîmplare pe la Sibiu, în care o instituție l-a sancționat pe un cetățean, nu știm dacă pe drept sau pe nedrept, la care Streza, fără să fie implicat, a spus public că „bine i-a făcut”, adică el transmitea semnale că este de partea autorităților, nu de partea poporului.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
E incredibil ca te-ai uitat peste o ora la un interviu cu un om pe care il detesti asa tare.
Nu știu de unde ai percepția că o emisiune de acum aproape 7 ani și jumătate aș fi văzut-o acum prima oară. Începi să devii „simpatică”.
Reply With Quote