View Single Post
  #9  
Vechi 11.09.2023, 13:18:20
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 340
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Sa-mi dea Dumnezeu zile sa vad asa ceva de la tine ca pana acum am vazut doar conjecturi, supozitii, apropouri, legaturi subtirele, aluzii agresive, si inventii. Ce ma mira e faptul ca nu cred c-ar fi atat de greu sa gasesti critice valide pentru unii ierarhi, dar totusi ai un stil aparte de a scrie mult si a nu zice nimic.
Fiecare percepe și în funcție de capacitățile de percepție, de înțelegere. Și pe de altă parte, până la urmă consumul ăla foarte slab de carte în România nu este chiar așa de irelevant, în cazul că ți se pare că eu aș „scrie mult”. Când oamenii nu au mintea luminată, normal că ei nu văd anumite adevăruri, acolo unde alții le văd, pentru că au mintea mai luminată. Și probabil și ceva mai multe cărți citite, nu orice fel de cărți, și chiar și la școala Vieții.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Foarte straniu!
Și eu zic că ceva este foarte straniu, dacă mă gândesc puțin la niște istorii nu prea îndepărtate legate de conducerea bisericească ortodoxă de la Sibiu. Pentru că este clar că acolo au fost și continuă să fie probleme foarte mari. Poate nu întîmplător parcă un mitropolit, Mangra, s-ar fi spînzurat acum vreo o sută de ani, poate nu întîmplător antecesorul lui Streza, Plămădeală ajunsese în scaun cu rotile la un moment dat.

Și și mai stranie mi se pare atitudinea unora, care au făcut parte din conducerea înaltă a unei instituții care a cam stat „cu mâinile în sân” în timp ce în câteva decenii în România s-au comis peste 23 de milioane de acte de ucideri de vieți omenești prin avorturi (e drept că doar o parte dintre acele 23 de milioane au fost comise din 1996 încoace, dar nu mă refer exclusiv la conducerea din care a făcut parte „vlădicul comunicativ” Streza, ci și la decenii înainte de asta), iar acum se fac că nu știu nimic, parcă ei ar fi trăit pe altă planetă, într-o altă lume, într-o altă viață, că totul „merge bine”, ba mai și auzim de la colaboratori de-ai lor despre necesitatea ca să „vină alte neamuri peste noi”, propagandă ciudată dacă mai știm că și sînt atâtea rugăciuni ortodoxe în care se menționează cererea către Dumnezeu de a nu veni alte neamuri asupra noastră.
Reply With Quote