View Single Post
  #10  
Vechi 11.09.2023, 13:35:31
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 340
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am urmărit interviul, mi s-a părut mai comunicativ vlădicul decât pare la prima vedere. Tocmai că interviul acela nu-l face antipatic,
Cred și eu că începuse să devină mai „comunicativ”, mai „colaborativ”, mai ales după ce au făcut așa-zișii protestatari de după tragedia de la Colectiv cu câteva luni în urmă pe strada Mitropoliei. Înainte se ținea tare cu acei 86% de care vorbea „dumnealui” că ar fi „utilizabili” din punct de vedere politic. Și poate nu întîmplător în serile acelea de proteste de la Sibiu, inclusiv cu acele huiduieli vizavi de catedrala ortodoxă, a apărut așa-zisul „Părinte” Necula să vorbească la presă că „e nevoie de comunicare”. (Apropo, poate nu întîmplător Bănescu spunea despre modul de comunicare al Preafericitului atunci la tragedie, că ar fi comportat „niște greșeli de comunicare”.) Iar ulterior s-a văzut clar cum a eșuat referendumul pentru definirea familiei, asta doar așa spre exemplu.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Referitor la ce zice cu privarea de libertate e corect când zice că e grea orice formă de detenție.
Sînt convins de „preamilostivirea” „domnului Streza” (că am înțeles că în anumite medii așa se face referire la „dumnealui”), de cât se sensibil „este” „dumnealui” la traumele altora. Mai avea Eminescu o vorbă, „e ușor a zice vorbe, când nimic nu ai a spune”.
Reply With Quote