View Single Post
  #7  
Vechi 16.09.2023, 17:53:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Pai e simplu: pesimismul este in sine cauzat de lipsa de credinta. Asadar, aceste stari de rau sunt, la baza, cauzate de lipsa de credinta in Dumnezeu. Cu alte cuvinte: atat boala cat si starea de rau vin din lipsa credintei.
Bun dar eu nu am văzut pe nimeni să aibă atâta credință cât să nu aibă întristări, amărăciune șamd, Hristos a plâns cu lacrimi de sânge și a spus dacă rețin Întristat este sufletul Meu până la moarte.
Și vorbim totuși de Mântuitorul, nu de oricine.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Si eu am stari de stres, si eu stiu de cortizol, dar cand ma duc la Sfanta Spovedanie, imi recunosc pacatul: daca as avea mai multa credinta n-as avea nici stres! Uite monahii ce tineri arata fizic, mental, si spiritual.
Monahii stau retrași, unii dintre ei am văzut și eu că par cu vreo 10-15 ani mai tineri decât în buletin, nu știi cum ar rezista cu stresul grijilor mirenilor.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Putem sa spunem, informal, ca un gand rau cauzeaza o stare rea. Problema despre care discut este insa metafizica: sistemul propus de ei elimina puterea trupului lasand totul in seama mentalului. Aceasta problema desi incepe prin metafizica, se transpune imediat intr-o problema teologica uriasa! Dispretuirea trupului si a materialului, in special dupa Incarnare, este vecin cu negarea Incarnarii.
Eu mă refeream la altceva, oameni care nu mai pot ieși din negura gândurilor, deși exterior privind e necredință, la interior e multă suferință, posibile traume , aceștia dacă nu schimbă paradigma se îmbolnăvesc poate și la alte organe și nu o duc bine.
Nu mai spun că și dacă te îmbolnăvești la creier, nu văd de ce ar fi de ignorat.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Un exemplu auzit de mine: o prietena mi-a zis ca ea vrea sa fie cu un baiat. Asa ca, in mintea ei, ea "manifesta" acest fapt ca deja intamplat, gandindu-se ca baiatul ala o iubeste si e cu ea. Facand acestea, imi explica ea, "manifesta" realitatea pe care o vrea sa se intample si astfel se va intampla. Mentionez ca aceasta prietena este credincioasa cu duhovnic! Bineinteles, ii ascundea aceste lucruri duhovnicului.
Mi se pare altceva aici, e o dorință pe care și-o pune fata și acționează într-o direcție, s-au întemeiat familii așa, iar în alte situații nu a fost nici măcar o ieșire în oraș.

Așa și oamenii se roagă cu privire la anumite gânduri pe care le au, să aibă o reușită într-o direcție, gândul precede acțiunilor.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ce vreau sa spun prin asta e ca problema este reala, se intampla, si nu trebuie tratata cu nepasare cautand scuze pentru erezii. Noi nu trebuie sa aducem mai multa confuzie in acest lucru. Trebuie sa fim clari: Gandirea Noua este eretica, este satanica, si trebuie lepadata.
Nu cred că a susținut cineva contrariul, totuși nu cred că exemplul dat cu acea prietenă se pliază pt că ea nu crede doar în puterea gândului.

Oricum și Biserica are o rugăciune împotriva deochiului în Moliftelnic, e tot un gând rău care acționează.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 16.09.2023 at 17:57:52.
Reply With Quote