View Single Post
  #9  
Vechi 17.09.2023, 22:54:04
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Inca un weekend, inca un "drive-by" de la acest David asupra lui IPS Streza. Acest David din peste 100 de postari, numai despre politica a scris! Un singur post nu a facut in care sa vorbeasca de credinta crestina in sine. (...), doar turuiala impotriva celor de la BOR si povesti de adormit copii.
Eu înțeleg că ai o viziune reducționistă și foarte îngustă, e treaba matale dacă nu reușești să pricepi implicații sau aplicații de tot felul ale religiei și moralei în diverse sectoare ale vieții. Eu văd foarte clar că mare parte din ceea ce am scris chiar are legătură cu credința creștină în sine, iar cât privește raporturile cu politicul, aici este clar că cea mai mare implicare o au chiar ierarhii BOR, ierarhi care s-au obișnuit mult prea mult și greșit, chiar păcătos, să trateze astfel de chestiuni pe baze complet nedemocratice, lipsite de transparență, neprincipial, chiar neortodox, chiar și antiortodox, prin jocuri de culise extrem de suspecte și de vinovate în dese rînduri.

A, că mata ai impresia că astfel de lucruri au fost și sînt legitime, că așa trebuie să decurgă lucrurile mai departe, e un punct de vedere, dar n-aș exclude că se apropie niște vremuri în care nu doar că unii vor trebui să dea și vor da socoteală, dar vor trebui, inclusiv forțați dacă va fi cazul, să înceapă să își vadă cel puțin ceva mai corespunzător de îndatoririle pe care ei și le pretind.

Cât despre „poveștile de adormit copiii”, eu înțeleg astfel de tentative de împins în derizoriu, însă spre deosebire de ceea ce au făcut unii ierarhi ai BOR până acum, n-aș miza chiar așa pe prostia, ticăloșia și pe alte defecte sau neajunsuri ale românilor. Asta ca să nu amintesc și de Marele Uitat de preamăreți ierarhi, adică de Însuși Dumnezeu. Înțeleg că unii se cred prea la înălțimi, și îi cred pe alții prea mici și prea jos, dar chiar n-aș miza pe o astfel de „carte”, dacă aș fi în locul unora dintre ei.
Reply With Quote