View Single Post
  #10  
Vechi 17.09.2023, 23:16:10
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 323
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...), nu mi se pare că te poți trage de șireturi cu ierarhul.
Dacă ți se pare cumva că eu „mă trag de șireturi” cu „domnu Streza”, eu cred că totuși se întîmplă ceva mai serios și mai grav decât așa ceva. Bineînțeles, se pot face diverse aprecieri, însă îți spun și dumitale că n-aș miza atât pe prostia, ticăloșia, nemernicia și alte defecte sau neajunsuri ale românilor, așa cum multă vreme s-a bazat inclusiv „domnu Streza”, așa se explică și extrem de dubioasa „dumisale” implicare (sau mai exact masivă neimplicare) vizavi de avorturi, de migrație masivă, de referendumul pentru definirea familiei, de siluirea subtilă asupra românilor din cuprinsul Episcopiei Sibiului de a accepta lucruri inacceptabile în ceea ce privește educația și sub egida unei organizații cu vădite fapte sau acceptanțe inacceptabile. Oricât de bine întemeiat se consideră „domnu Streza” în ceea ce privește desconsiderarea, culmea chiar a „propriilor” credincioși (sau poate ar trebui să le spunem „supuși”, „iobagi”?), eu cred că „domnu Streza” a făcut greșeli foarte mari din acest punct de vedere și la un moment dat românii sau măcar o parte dintre ei s-ar putea să se mai trezească la realitate, oricât de netrebnici îi consideră „dumnealui”. Prea s-a considerat și se consideră „domnu Streza” „rechinul” care a înotat și înoată în „ape tulburi”; la un moment dat s-ar putea să se mai limpezească apele, inclusiv în ceea ce îl privește pe „domnu Streza”, pe „inocentul” „domn Streza”.

Last edited by David_1859; 22.10.2023 at 11:32:27. Motiv: corecturi
Reply With Quote