View Single Post
  #8  
Vechi 27.09.2023, 01:45:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Puteau sa se intereseze de cine sunt oamenii, ce duhovnici au, sa vina cu acord de la duhovnicii lor.
Sunt mii de oameni care vin în pelerinaj anual la Sâmbăta de Sus, e imposibil să faci o verificare amănunțită, până la urmă nu ești poliție.

Eventual poți să ai supraveghetori în mănăstire care să oprească filmările dacă lucrurile o iau razna, dar nu știi ce s-a filmat în mănăstire ce s-a pus ulterior.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Si daca e acuzata ca se misca prea incet de lumea digitalizata rapida inseamna ca trebuie sa faca lucrurile in graba? Biserica mereu a mers incet pentru ca trebuie sa fim atenti, nu ne grabim nicaieri. Daca se lasa grabiti de acesti oameni care fac totul in graba si niciodata ceva bun, atunci e si mai rau.
B.O.R e acuzată că-i ia prea mult timp să ofere o binecuvântare pt o carte, cel puțin și de la Mihai Neamțu auzeam o nemulțumire că se mișcă greu lucrurile, chiar și în cazuri simple.
Ar trebui să închidem tot precum se baricadează instituțional catolicii care au o comunicare searbădă și lacunară ?

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Acesti oameni or sa minta mereu. Biserica nu trebuie sa se lase mintita. Nu s-a nascut ieri.
Poate nu a mai indus în eroare nimeni instituțional Mitropolia Ardealului până acum și de aceea nu erau motive de bănuială.
Gândește-te că de acum și să faci un documentar real și cu efect benefic într-o mănăstire câte autorizări și timp birocratic se va pierde din cauza acestui incident.


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Asta stiu ca David are interesale sale personale, dar aici eu sunt dezamagit de BOR si de Arhiepiscopiei Sibiului. A gresit. A gresi e omeneste. Dar ce fac sa nu se mai repete asa greseli? Cum ne protejeaza de acesti neomarxisti? Dandu-le voie in manastiri si apoi scriind scrisori deschise ca vai nu e corect ca i-au mintit. Nu sunt copii, e normal sa am pretentii mai mari de la ierarhii nostri sa ne apere.
Nici nu știu dacă sunt neomarxiști sau imbecili să-și lipească imaginea toată viață pe o mizerie de film.

Sunt vreo 55 de ierarhi și 13 milioane de ortodocși, nu o să poată fi omniprezenți, singura pretenție pe care o am de la ierarhi e să fie oameni corecți.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu, dupa cum am zis: foarte bine ca au zis. Problema mea e ca s-a intamplat si-i arata ca fiind nepregatiti pentru acest razboi pe care sustin ca-l duc. Trebuie sa-si ia mai in serios rolul de a pastori turma.
Păi ăștia care au făcut filmul sunt mai răi decât presa care vâna audiență, măcar cei din presă se prezentau de multe ori.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote