View Single Post
  #9  
Vechi 27.09.2023, 02:20:11
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 772
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Sunt mii de oameni care vin în pelerinaj anual la Sâmbăta de Sus, e imposibil să faci o verificare amănunțită, până la urmă nu ești poliție.

Eventual poți să ai supraveghetori în mănăstire care să oprească filmările dacă lucrurile o iau razna, dar nu știi ce s-a filmat în mănăstire ce s-a pus ulterior.
Ei au primit aprobare de la Arhiepiscopie de a filma un documentar. Aici nu e vorba de miile de oameni care vin in pelerinaj, este vorba de niste oameni care au pretins ca vor sa faca un documentar despre un personaj destul de important si controversat pentru credinciosii din Romania. In acest caz, nu se pune problema sa faci acest proiect fara aprobarea duhovnicului, e foarte usor sa smintesti lumea. Nu e mare lucru sa-i intrebi care-i duhovnicul care le-a dat voie si sa dai un telefon. E minimul necesar pentru asa ceva, nu poti sa dai aprobare pe ochi frumosi, e absurd.

Citat:
B.O.R e acuzată că-i ia prea mult timp să ofere o binecuvântare pt o carte, cel puțin și de la Mihai Neamțu auzeam o nemulțumire că se mișcă greu lucrurile, chiar și în cazuri simple.
Nu prea ma intereseaza cat timp ii ia lui Mihai Neamtu sa scoata o carte de-a lui, conteaza sa fie corecte doctrinar si sa nu scrie prostii. Asta e mult mai important decat sa scoata el carti cat mai repede. Pana la urma, nici nu stiu cat ajuta cartile lui sau de ce trebuie sa scoata atatea.

Citat:
Poate nu a mai indus în eroare nimeni instituțional Mitropolia Ardealului până acum și de aceea nu erau motive de bănuială.
Motive de banuiala trebuiau sa fie de vreme ce ei pretind ca ar fi informati de faptul ca "teoria critică a neomarxismului cultural a pătruns adânc în mass-media românească." Pai atunci sa fie atenti, nu? Doar "a patruns adanc" deja!

Citat:
Gândește-te că de acum și să faci un documentar real și cu efect benefic într-o mănăstire câte autorizări și timp birocratic se va pierde din cauza acestui incident.
Mai bine sa ia mai mult timp si sa fie bun decat putin timp si sa fie o tampenie. Dar oricum, o institutie functionala ar putea face asta mai rapid si competent ca pot sa sune orice biserica din tara sa intrebe un duhovnic sa verifice spusele celor veniti.

Citat:
Nici nu știu dacă sunt neomarxiști sau imbecili să-și lipească imaginea toată viață pe o mizerie de film.
Nici eu nu cred ca sunt neomarxisti, nu stiu de ce folosesc limbaj atat de colorat. Par niste oameni imaturi si dezorientati.

Citat:
Sunt vreo 55 de ierarhi și 13 milioane de ortodocși, nu o să poată fi omniprezenți, singura pretenție pe care o am de la ierarhi e să fie oameni corecți.
Eu am pretentii mult mai mari. Ierarhii sunt urmasii directi ai Sfintilor Apostoli. Am pretentia sa fie precum apostolii sau macar sa incerce. In schimb, ce vad? Un circ. Dau voie la niste impostori de 2 bani in manastire, aia filmeaza o porcarie de film, si apoi Arhiepiscopia scrie o "scrisoare deschisa" denuntand "neomarxistii" ca i-au pacalit sa le dea voie sa filmeze in manastire. E chiar caraghios! Ierarhi sunt arestati si deportati de servicii in tara vecina si la noi se lupta cu niste clovni si pierd! Sa ne facem noi treaba de mireni dar si ei sa-si faca treaba de urmasi directi ai Sfintilor Apostoli. Biserica sta in ierarhi!
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote