View Single Post
  #24  
Vechi 28.09.2023, 09:58:31
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 323
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Lucrul e cat se poate de clar: au cerut si au primit aprobarea de la Arhiepiscopie sa filmeze un documentar despre viata Parintelui Arsenie Boca. Asta s-a-ntamplat, asta a declarat Arhiepiscopia. Ce ma intereseaza restul? Arhiepiscopia a sustinut acest film prin acordul dat. Nu trebuia sa dea acordul, e cat se poate de simplu.
Nu cred că lucrurile s-au întîmplat așa, cel puțin nu există documente publice care să justifice această ipoteză. IPS Streza și consilieri de-ai „dumnealui” nu au comunicat astfel de documente. Cererea se prezintă că a fost făcută doar pentru anumite filmări, imagini pe care să le facă în incintă sau în anumite zone din incinta acelei mănăstiri.

Problema este că, avînd în vedere subiectul, care i-a fost prezentat lui IPS Streza, ba mai mult regizorul susține că a realizat chiar și un interviu cu IPS Streza, nu știm cu ce semnificație acel interviu, poate l-a mințit că ar vrea să îl folosească printre imaginile filmului, IPS Streza, din punctul meu de vedere, avea obligația să monitorizeze conținutul acelui film, avînd în vedere că Arsenie Boca este, să zicem așa, „un bun al Bisericii”, prin urmare nu se poate spune orice și din orice punct de vedere despre el, despre istoria lui și așa mai departe. Avea această obligație, chiar și avînd în vedere că regizorul filmului nu este creștin ortodox, el se prezintă ca evreu necredincios, deci este clar că avea obligația morală, bisericească să monitorizeze conținutul acelui film, pentru ca eventual să protesteze, să se dezică de o eventuală nemernicie cu mult înainte ca acel film să se fi încheiat și inclusiv cu mult înainte să fie scos pe piață la vizionat.

Povești din ăstea cu consilierul și alte aberații, cum insinuează „Iorest”, nu au nicio valoare, pentru că este clar că subiectul ajunsese la nivelul lui IPS Streza, ba mai mult Streza era îndatorat să monitorizeze acel film, avînd în vedere și pretenția „dumnealui” de a fi canonizat Arsenie Boca. Prin ce s-a manifestat responsabilitatea lui Streza timp de 5 ani cât a durat conceperea și realizarea acelui film, avînd în vedere toate aceste precizări?

IPS Streza are obligația să iasă și să prezinte public care a fost implicarea „dumnealui” din acest punct de vedere, precum și eventual a unuia sau unora dintre consilierii „dumnealui”. Dacă nu s-a implicat din aceste puncte de vedere, avînd în vedere și pretenția pentru canonizarea lui Arsenie Boca emisă tot de la nivelul „dumnealui” și a administrației sale, atunci nu s-ar putea decât trage concluzia că și ăsta este încă un caz care ar releva problemele foarte grave cu actul de conducere la nivelurile menționate, pentru că deja am mai adus în atenția publică și alte cazuri care dovedesc această concluzie, și din punctul meu de vedere nevrednicia acestui personaj pe locurile pe care încă le mai ocupă spre cel puțin anumite nenorociri ale românilor ortodocși.
Reply With Quote