View Single Post
  #14  
Vechi 18.10.2023, 14:00:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu, nu o sa fii niciodata un Ipostas divin, nu o sa fii niciodata deofiinta cu Dumnezeu.
Daca ar fi adevarat ce spui inseamna ca nu poti fi schimbat de Dumnezeu si ca sfintii care sunt socotiti dumnezei nu exista!
Citat:
Fiul este deja Dumnezeu Adevarat si vesnic neschimbator; faptul ca tu nu-L socoti ca fiind asa este doar inca una din smintelile pe care le raspandesti in acest thread.
Eu il socotesc asa cum spui pe Fiul insa odata ce s-a nascut om din fecioara El iata ca poata sa fie asemenea nu doar ca Fiul ci ca Sfanta Treime si acest Fiul poate sa se schimbe in mai bine si mai mult adica sa fie ipostasul Sfintei Treimi si asa ca Domnul ar putea si omul credincios caci omul are aceasta posibilitate sa fie facut asemenea nu doar ca Fiul ci si ca Tatal si ca sfanta Treime asa cum esti dealtfel botezat. Deci cine oare raspandeste sminteli tembeologice infailibile, io sau dumneata, drgul meu Rappy?

Citat:
Omul si Dumnezeu sunt fiinitial distincti. Asemanare nu inseamna deofiinta. Lucrurile pe care le-ai spus sunt toate grave, hulitoare, si eretice.
Ce anume e grav, hulitor si eretic, ca Dumnezeu are putere sa-l faca pe om asemenea Sa? Pai asta am spus si asta nu e deloc grav, hulitor sau eretic ci in asta consta notiunea de Fiu dupa Lege, dupa Dar, dupa Har, dupa Ascultare, dupa Cuvant insa e unii tembeologi, nu dam nume, cei de fata se exclud care abea asteapta sa sara la beregata si la contre pe infailibilitati judecandu-te mai rau ca inchizitia, dandu-se in spectacol si sustinand ca stiu ei mai bine ca cica Domnul Dumnezeu nu l-a facut pe Moise un Dumnezeu pentru omenire, ci doar a mintit, si Moise si altii find doar niste oameni si atat iar psf. Maria e doar o femeie si nicidecum o Dumnezeita in toata regula.

(PS: Tu ai inventat ca as fi zis ca asemanare e deofiinta ca sa ai ce osandi. Io n-am zis asa ceva! Tu ai zis ca am zis! Nici n-as avea cum din moment ce sf. Mihail intreaba: Cine este ca Dumnezeu?

Te avertizez: Nu incerca cu ”deofiinta” sa starnesti valva si confuzii! Tu habar nu ai ce inseamna asta! Te rog sa ma ierti, dar asa imi pare ca nu stii despre ce vorbesti fiindca io nu vorbeam despre asta asa ca nu stiu cum ai adus vorba de asa ceva. Dar daca ai deschis subiectul, oare n-are putere Atotputernicul sa-L faca pe cine vrea El deofiintza cu Sine? Ce zici? Negi Atotputernicia lui Dumnezeu? Oare si pe asta o stii mai bine ca El, cum e El si ce poate El, ca sa-ti iasa infailibilitatile si osandirile la adresa mea? Poti fi sigur ca daca vrea ”poate face si sa-si ridice Fii si din pietrele astea ca sa fie deofiintza cu El”)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.10.2023 at 14:18:13.
Reply With Quote