View Single Post
  #24  
Vechi 19.10.2023, 12:11:52
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 805
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu spui ce gresesc, ce dogme calc
Ce rost are sa vorbesc cu tine cand tu nu vrei sa intelegi nimic si iei in deradere totul? Jumatate din posturile tale sunt emoticonuri infantile. Daca tu iti bati joc de credinta repetand prostii anti-canonice, crezandu-te infailibil (dar mereu acuzandu-ma pe mine ca m-as crede asa), mintind despre ce zic (dar mereu acuzandu-ma pe mine ca mint), si spunand ca nu ai ce invata de la altii ca vai tie iti sopteste Dumnezeu dogma ca la neoprotestantii care nu stiu stanga de dreapta, atunci de ce sa vorbesc cu peretii? Iti mai insir o singura data 10 greseli pe care le-ai facut doar pentru claritate. Tu nu vrei sa intelegi, mereu zici ca-s scoase din context si apoi ma citezi incorect sau ma acuzi ca vai sunt analfabet si nu pricep marile taine ascunse in profetiile proorocului Moroco.

Citat:
Adevarul este ca si din Domnul Iisus Hristos va purcede candva Duhul
Aici ai facut 2 greseli:
1. Ai spus ca Fiul se va schimba fiintial, adica i se va adauga o proprietatea vesnica, adica purcederea Duhului.
2. Ai spus ca Duhul ca fi purces de Fiu, subordonandu-l la fel ca romano-catolicii. Atentie, subordonarea este din cauza faptului ca Tatal si Fiul ar da nastere aceleasi proprietati (a da purcedere) iar Duhul nu ar avea proprietatea asta in cazul filioque.

Citat:
atunci cand ascultarea Lui va fi indeplinita complet
3. Ai spus ca ascultarea Fiului nu a fost indeplinita desi Sfanta Treime mereu actioneaza conform unei singuri vointe.

Citat:
El va putea cineva sa afirme ca si el este un purcezator de Duh Sfant, lucru care poate fi posibil doar in masura in care si acesta a ascultat de Dumnezeu, sf. Treime, asemenea Lui Iisus Hristos-Cuvantul.
4. I-ai despartit pe Fiu si pe "Iisus Hristos-Cuvantul" ca fiind persoane (ipostase) diferite.

Citat:
Pe de alta parte, Duhul asa ca o suflare de viata duhovniceasca a rugaciunii sfinte si curate si Creierul Domnului asa ca un aparat mental perfect si bine functional pus in slujba lui Dumnezeu
5. Ai distrus Sfanta Treime zicand ca Duhul este "in slujba lui Dumnezeu" cand El de fapt este Dumnezeu insusi si nu e in slujba nimanui. Dumnezeu adica Sfanta Treime are aceeasi vointa.

Citat:
Oare nu atunci vom fi si noi ca Dumnezeu cand si din noi va purcede Duhul Sfant?
6. Ai spus ca din oameni va purcede Duhul Sfant, confuzand ce inseamna indumnezeirea (theosis) in dogma ortodoxa. Tu mereu repeti ca nu ai mentionat energiile Dumnezeiesti, dar tocmai asta e problema, nu scuza. La fel si cu deofiinta (homoousion): faptul ca nu ai mentionat acest termen dogmatic nu inseamna ca nu l-ai invocat cand ai spus ca Duhul va purcede de la om care sunt fiintial diferiti. Faptul ca nu legi un lucru de altul doar demonstreaza ca nu intelegi despre ce vorbesti.

Citat:
Iar daca niciodata nu va purcede si din Fiul cum va putea fi El socotit ca fiind un Dumnezeu Adevarat ajuns la vremea maturitatii Sale care seama cu Tatal in toate inclusiv la purcedere?
7. Ai spus ca Fiul nu este socotit "Dumnezeu Adevarat" si nu este desavarsit caci inca ar mai avea nevoie sa se "matureze".

Citat:
Si daca Fiul nu va ajunge la purcedere cum am putea sa spunem noi vreodata cuiva domnule preot sau domnule parinte daca nu avem nadejdea ca din el va purcede Duhul ajungand la deplina asemnare a sa cu Dumnezeu?
8. Ai spus ca dispretuiesti ierarhia bisericeasca daca nu exista sansa sa purceada Duhul din ei.

Citat:
Fiul poate sa se schimbe in mai bine si mai mult adica sa fie ipostasul Sfintei Treimi
9. Ai spus ca Fiul se poate schimba "in mai bine" deci iar zici ca nu e desavarsit.
10. Ai spus ca nu este deja ipostasul Sfintei Treimi, confuzand ipostasul cu firea. De fapt, tu nu stii ce inseamna firea (physis), asta se vede si in postul de mai sus. Tu crezi ca sa fii ispitit inseamna sa se schimbe firea umana cand firea umana este una singura si comuna tuturor oamenilor inclusiv Fiului de la Intruparea care totusi s-a produs fara schimbare printr-o taina Dumnezeiasca dezvaluita cu claritate noua prin Sfintii Parinti care au intocmit deciziile celui de-al IV-lea Sinod Ecumenic, indrumati de Duhul Sfant.

Ai incalcat deciziile tuturor Sinoadelor Ecumenice mai mult sau mai putin. In credinta ortodoxa sunt 3 mari taine ce nu pot fi intelese pe deplin de mintea umana: Sfanta Treime, Intruparea, si Euharistia. Dar doar fiindca nu le putem pricepe pe deplin nu inseamna ca nu am primit clarificari prin Revelatia din Scriptura. Stim de exemplu foarte clar ca Duhul purcede de la Tata. Acest lucru nu poate fi inteles pe deplin de om, este ceva ce ni s-a revelat de Hristos. De-aia romano-catolicii gresesc, caci ei zic ca fiindca unii sfinti din vest au afirmat asta (inclusiv Fericitul Augustin) si apoi a fost adaugat de episcopul ratacit al Romei, aceste motive sunt indeajuns sa dea credibilitate dogmei "filioque". Acest lucru este fals dupa cum a inteles foarte bine Biserica Ortodoxa si a reafirmat la al IV-lea Sinod de la Constantinopol, caci omul nu poate sti fiinta Sfintei Treimi in afara de ce ne-a fost revelat de Dumnezeu tuturor in perioada apostolica cand tot adevarul mantuitor ne-a fost revelat. Fericitul Augustin nu are cum sa stie mai multe despre structura Sfintei Treimi fiindca esenta sau fiinta Sfintei Treimi este inaccesibila omului si noi numai pastram credinta apostolica, care este credinta deplina. In materie de dogma, stim doar ce ni s-a spus de catre Dumnezeu si ce a pastrat si doar talcuit Biserica Ortodoxa prin cele 7+2 Sinoadele Ecumenice in special.

Eu am explicat totul de cateva ori mai mult decat cred c-ar fi fost nevoie. Nu imi place sa ne tot repetam si sa pierdem vremea aiurea. Daca nu intelegi ce am zis, te priveste, nu sunt nici invatator nici nimic, n-am venit aici sa tin lectii, am venit aici sa invat, si nu invat nimic din conversatia asta. Auzi, incerc sa "imi spal imaginea". Ce imagine oi avea sa-mi spal numai tu stii. Ti-am spus c-ai gresit si tu te ataci mereu ca vai cum sa fi gresit marele Moroco? Eu m-as bucura sa imi semnaleze altii greseli, dar tu imi semnalezi doar inventii si imi risipesti timpul cu batjocoririle tale repetate. Daca tot n-ai inteles, esti liber sa recitesti threadul sau mai bine sa vorbesti cu duhovnicul tau.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 19.10.2023 at 12:30:12.
Reply With Quote