View Single Post
  #26  
Vechi 19.10.2023, 12:45:54
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 807
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ce zici? Vrei sa dialogam sau sa facem pe inchizitorii ca sa ne dezvinovatim si sa ne ascundem pacatul?
Dragule, pe mine ma intereseaza mai intai ca dogmele sa fie corecte. Nu imi place sa discut cat timp vorbim intr-un context necanonic heterodox. Tu stiu ca tot insisti pe acea dihotomie bizara numita "crestin-ortodox" despartind ce e de nedespartit, dar eu nu cred in aceasta separare inventata de tine ca sa accentuezi mereu una din asa-zisele parti dintr-un singur intreg. Si ti-am mai spus, aceasta incercare de separare are radacini ecumeniste si nu imi place.

Neprotocolar, poate fi folosita legitim constructia "crestin ortodox" ca element de dezambiguizare cand incearca sa se delimiteze de "iudaism ortodox" sau alte religii ce isi asuma termenul ortodox. Aceste distinctii sunt pur pragmatice, menite sa adreseze confuzii de comunicare. Acest site in sine se numeste crestinortodox.ro dar asta nu inseamna ca site-ul ortodox.ro e mai putin crestin fiindca nu are "crestin" in titlu, un termen implicit inteles in Biserica Ortodoxa.

Despre ce vrei sa vorbim? Threadul e despre diferentele dintre traditiile monahale romano-catolice si cele ortodoxe.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 19.10.2023 at 13:46:09.
Reply With Quote