View Single Post
  #4  
Vechi 29.11.2023, 23:37:38
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.027
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ba e... asa poti sa zici ca de la forum la 666 sau de la calculator la 666 nu e cale lunga. Nu poti sa respingi orice tehnologie pe temei ca duce la microcip, trebuie folosit un discernamant.



Nu ca e diferita treaba aici. Eu vreau sa platesc numerar cand se poate, nu cu card ca sunt multe probleme cu cardul. Se inregistreaza orice plata digital, plata se face mereu printr-un intermediar, devii intru totul dependent de banci si sisteme de procesare, e mai usor sa rispesti multi bani fara sa le tii seama, nu ai rest sa dai la cersetori, etc. Si oricum e altceva sa interactionezi cu un om, cu lucruri din lume, sa atingi. Pana la urma, banii pe care-i pui acolo vin din mana ta, trupul e important, sunt si lucruri duhovnicesti aici.

Dar la codul QR e oricum vorba de un site online. Daca nu puneau codul QR, puneau un link. Asta era rau? Codul QR doar codifica linkul ala intr-o imagine scanabila. Oricum iti trebuie tehnologie sa ajungi pe site-ul ala, suntem pe un site chiar acum, Biserica foloseste media digitala din plin.

Eu cred ca mai degraba Biserica trebuie sa fie un model in aceasta privinta, sa arate cum tehnologia se poate folosi cu discernamant intr-un mod bun. In niciun caz sa o respinga cu totul, ci sa arate ca poate fi folosit si corect.



Asta se poate intampla doar daca te departezi de Dumnezeu, nu altfel.



Catedrala e pentru toti credinciosii, asta era clar. Biserica nu-si poate ghida deciziile dupa ideile unora daca sunt absurde.



Astea sunt mai complicate. Romano-catolicii chiar ne ajuta in diaspora cu multe lacasuri de cult la fel si protestantii. Sa avem o relatie de prietenie cu ei este normal pe plan social, problema este cand incep sa "dialogheze" pe plan duhovnicesc, acolo nu avem ce negocia. Aia sa ne rugam cu ei impreuna nu mi se pare normal, e impotriva canoanelor. Iar cu politicienii, Biserica are de obicei o relatie buna cu statul, asa e de la Sf. Constantin cel Mare.

Ma rog, astea-s mai complicate, dar codul QR nu mi se pare periculos. Cel putin nu mai periculos ca orice alta tehnologie moderna, inclusiv internetul.
Oare dptdv discernamant inseamna "de-ce-nu"?
Adica: De ce n-ar veni Iisus a doua oara cu pasaport digital?

Ideile lui Iisus sunt absurde astazi.
33. Acestea vi le-am grăit, ca întru Mine pace să aveți. În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea.(In16,33)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote