View Single Post
  #2  
Vechi 09.12.2023, 17:52:50
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 793
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Și nu se poate spune că IPS Streza nu ar fi știut și nu ar ști despre așa ceva, avînd în vedere că discutăm despre lucruri care nu doar că au fost făcute publice, dar la care s-a făcut referire chiar de mai multe ori în spațiul public, anume este vorba despre poziția lui Simion și eventual și a unora, nu știm dacă din AUR sau din afara AUR-ului, referitoare la acordarea cetățeniei române unui număr de aproximativ 800.000 (opt sute de mii) de cetățeni ai unui alt stat, anume ai statului Israel. Poziția lui Simion este în mod vădit nu doar antinațională, avînd în vedere că vorbim despre o populație străină, indiferent în definitiv care ar fi acea populație străină, deci care ar afecta în mod inerent prin diferența de naționalitate drepturile și interesele naționale românești, inclusiv cele ale creștinilor ortodocși din România, dar este și anticonstituțională, avînd în vedere că, potrivit Constituției României, pe teritoriul României nu pot fi strămutate sau colonizate populații străine, or este limpede că printr-o astfel de propunere, dacă s-ar realiza, s-ar ajunge de fapt la posibilitatea strămutării sau colonizării mascate a unei populații străine pe teritoriul României, pentru că pe baza acelei încetățeniri acea populație care acum este străină, ar putea să pretindă că de fapt nu ar mai fi străină și deci ar avea „dreptul” să se strămute sau să se colonizeze în România. Este clar că discutăm despre ceva care este profund anticonstituțional și în definitiv împotriva voinței și intereselor poporului român, împotriva chiar a suveranității naționale a poporului român care stă în spatele Constituției.
Da, asta n-am inteles-o nici eu de ce a declarat asta Simion. Eu nu votez AUR pana nu isi retrag afirmatiile de genul asta. E absurd.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote