View Single Post
  #1999  
Vechi 25.12.2023, 20:15:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin Marian Vezi mesajul
Am văzut că nu mai este așa activ, dar slavă Domnului văd că am primit un răspuns rapid.
Păi depinde ce înseamnă forum activ, oferta cu materiale ortodoxe e fragmentată și unii s-au mutat pe youtube, încă e interes pe subiecte.

Citat:
În prealabil postat de Iustin Marian Vezi mesajul
Slavă Domnului, am inceput sa merg la biserică în martie anul acesta, și am dat de un domn pe strada cam prin iulie care zicea sa nu mai mergem la biserică că acum preoții sunt ecumeniști și dacă la biserica unde mergi se pomenește ierarhul sa nu te mai duci.
Nu prea ai de ales, duhovnici buni, cu discernământ ortodox sunt puțini la nepomenitori, e greu de ajuns la ei și poate sunt și pretențioși.
Deci mergi la B.O.R. asculți ce zice preotul, dacă e ecumenist și merge pe la Medjugorie sau dacă învață că și catolicii au har, stai departe de el, o parte din ierarhi sunt ecumeniști și fac ostentativ rugăciuni împreună cu liderii altor culte dar sunt și ierarhi și preoți neecumeniști.

Citat:
În prealabil postat de Iustin Marian Vezi mesajul
a zis că de-a lungul istoriei au existat multe sinoade tâlhărești dar după ele au venit alte sinoade care au decis dacă era ok sau nu. Îmi cer scuze daca nu am povestit clar, cam asta e intrebarea.
Așa e cum a zis duhovnicul, dar mai e chestiunea că nu e de joacă cu ecumenismul.

Ierarhii din Moldova au primit rugăminți de la enoriași să nu semneze nimic la Creta, cum sârbii nu au semnat, dar problema e când se stă cu spatele la popor.

La fel a fost și în Pandemie, alde Bănescu și Patriarhul au ignorat semnalele care li s-au dat să nu se hazardeze către vaccinism, îndemnuri către a accepta restricțiile, șansa a fost că acolo a mai existat un Teodosie, un Iustin al Maramureșului, un Ambrozie al Giurgiului care au stat drepți și au fost cu poporul vreo 55% nu s-au vaccinat.


Citat:
În prealabil postat de Iustin Marian Vezi mesajul
Eu unul am citit ceva din documentul postat pe basilica.ro si nu mi s-a părut ceva wow cum zice lumea.
Păi e normal că vor să se spele lucrurile, dar dacă era ceva benefic pt Biserică îl semnau toate delegațiile participante, uite că nu s-a semnat.

Faptul că s-au rupt mii de oameni de Bierică cel puțin, dintre cei mai râvnitori trebuia să dea de gândit sinodului să nu se grăbească către a accepta Creta.

Citat:
În prealabil postat de Iustin Marian Vezi mesajul
Am mai trecut prin momente din acestea și când am mai văzut documentaje de la Reporter cu biserica, și tot la fel m-am dus și am întrebat părintele duhovnic, și m-a lămurit, iar după mai multă documentare am văzut că multe chestii erau false, făcute doar sa atace BOR și patriarhul. Pe lângă toate acestea, vreau sa va urez un Crăciun fericit alaturi de cei dragi și va mulțumesc pentru înțelegere!
E de fapt Recorder și acolo e clar un duh anticreștin, politicienii se tem de influența B.O.R. la vot și atunci de control lansează la apă scandaluri publice ca să scadă puterea întru cuvânt a preoților la alegerile care vin.

Toate scandalurile astea au ca scop să liniștească B.O.R. și să o marginalizeze, le e frică de o simbioză B.O.R. - partidul AUR care va reuși să regenereze România.

Tocmai de aia trebuie să votăm masiv AUR, iar George Simion, Claudiu Târziu și alții să medieze cu inteligență dialogul B.O.R. lumea secularizată și să ajute Biserica cu tact.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote