View Single Post
  #8  
Vechi 05.01.2024, 19:15:09
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit Valeriu Gafencu

O poezie de-a lui Gafencu introdusă și tâlcuită de bunul său prieten din Aiud, Pitești, și Târgu-Ocna - Ioan Ianolide.

Citat:
În ultima parte a vieții, Valeriu a compus câteva poezii auto-biografice și testamentare. Nu a avut nici hârtie, nici creion, ci le-a alcătuit în minte, memorându-le. Apoi au fost învățate de prieteni și transmise mai departe.

Exigențele estetice pot fi justificate, dar valoarea adevărată a acestor versuri stă în duhul care le-a dat viață. Ne-a spus-o însuși Valeriu, înainte de a muri: „Aici, în Târgu-Ocna, am scris șaisprezece poezii ca un testament, ca o reală mărturisire pentru cei ce vor veni și rog să nu fie interpretată ca o figură poetică, căci ea este duh arzător și viu“.
Dar
de Valeriu Gafencu

Frate dragă, din grădină
Îți trimit în dar un crin,
Să-ți mângâie blând privirea
Cu veșmântul lui virgin.

Floare dalbă, floare albă,
Cât de mult aș da și eu,
Îmbrăcat în haina-ți albă,
Să mă duc la Dumnezeu.

Răsădit acolo sus,
În grădina minunată,
Să-mi simt viața-mbălsămată
Cu iubirea lui Iisus.

Plâng înăbușit în noapte
Și suspin cu glasul stins:
Dă-mi veșmântul alb de Nuntă,
Cu crini minunați încins!

Citat:
Încă din titlu poezia își vădește semnificațiile ei profunde. „Darul” este mai mult decât o floare: este un prilej de cugetare la Dumnezeu și de apropiere de El prin rugăciune. Prin urmare Iisus însuși este dăruit prietenului sub forma crinului, într-un gest de mare dragoste și gingășie.

Simbolul crinului este frecvent la Valeriu și aici el închipuie neprihănirea, desăvârșirea, fericirea, stări pe care autorul le râvnește, căci scria într-o vreme în care suferința sa era mare și epuizantă.

Deși lasă să răzbată sentimentul ușurării și al fericirii trecerii în veșnicie prin Nuntă, el nu disprețuiește condiția în care se află, ci dorește numai transfigurarea ei prin înnoirea duhovnicească.
Pagină OrthodoxWiki despre Valeriu Gafencu făcută din mărturiile lui Ioan Ioanalide: https://ro.orthodoxwiki.org/Valeriu_Gafencu
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote