View Single Post
  #148  
Vechi 12.01.2024, 13:42:06
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 768
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Domnule, va rataciti, texte sacre crestine au fost scrise inca de la inceput pe placutzele de aur dacice turnata apoi de regele Carol al II-lea in plumb ca sa se pastreze dovada ca românii sunt un popor de mare cultura si adanca intelepciune cu o frumoasa traditie testamentara cunoscuta oral si stransa la batranul satului in texte scrise direct pe haina, pe camase, pe port, pe casa, pe toate zidurile si gardurile sale, in toata viatza interioara si inconjuratoare...

Deci fara sa ne buricim, noi am avut in Transilvania biblii scrise in romaneste dar au fost confiscate de imperiu si arse si facute disparute... am avut Biblii romanesti cu alfabet chirilic in Moldova dar au fost confiscate de boierii slugarnici la straini, am avut Biblii crestin-ortodoxe scrise in limba latina in regat dar au fost pradate si confiscate si arse de turci, am avut biblii romanesti scrise in greaca si slavona in Dobrogea dar au fost nimicite de ocupanti, de fanarioti si de tzaristii care au furat tot si au dus la ei tot tezaurul Credintei ca sa ne scoata niste oameni de nimic, fara credinta, niste apatrizi, niste venetici care cica noi le-am ocupat lor pamanturile.

Nu-i credeti... aici e leaganul culturii crestine al umanitatii... fiti demni si marturisiti-va credinta avand radacini drepte pana in inima lui David si a Lui Mesia-Dumnezeu!
Eu am expus aici cercetările documentate ale Pr. Mircea Păcurariu, Dumnezeu să-l odihnească, preot cu titlu de iconom stavrofor (cea mai mare distincție preoțească), distins cu Ordinul „Crucea Patriarhală” de 3 patriarhi și cu Ordinul național „Steaua României” în grad de ofițer, membru titular al Academiei Române.

Bisericesc și academic a atins cele mai înalte distincții oferite pentru un preot profesor deși s-a născut într-un simplu sat din Hunedoara. Și-a iubit neamul și credința și a muncit toată viața înspre apărarea demnității românești.

Tu ca de obicei îți expui doar aberațiile tâmpite, din ignoranță, rea-voință, posedare drăcească, sau ce probleme oi avea tu sufletește și mental.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote