View Single Post
  #2  
Vechi 23.02.2024, 23:06:50
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 775
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mulțime de credincioși mi-au cerut să rânduiesc un post, pentru a se împlini dorința celor de aici, ca Dobrogea, Tomisul, să-și dobândească demnitatea pe care a avut-o în primul mileniu, ca pământ apostolic, ca prima provincie romană în care era o organizare administrativă și în care s-a putut organiza și Biserica în Mitropolie, încât în Sec. III aveam mitropolie și Mitropolitul Marcus a participat la Sinodul I ecumenic [de la Niceea].
Eu vreau Mitropolie în Tomis dar certurile astea mie nu-mi plac că se vorbesc prea multe lucruri în grabă și crează confuzie. Nu era prima provincie romană cu organizație administrativă (poate a vrut să zică „română”?), Marcus a fost în secolul IV nu III, nu erau „mitropolii” în secolul III, iar dovezile că Marcu era mitropolit încă nu am văzut să fie validate de altcineva decât de Constantin Barbu care lucrează pt ÎPS Teodosie.

Citat:
Ținând cont de râvna și dorința credincioșilor pentru adevărul istoric
Eu văd mai mult certuri politice și mai puțin interes față de „adevărul istoric”. Dacă e vorba de adevărul istoric, Academia Română ce zice? Pr. Păcurariu nu susținea lucrurile astea, spunea că am avut mitropolie tomitană în sec VI.

Citat:
înaintea Sfântului Sinod, care pică joi
Sfântul Sinod a spus că trebuie ca o eparhie vecină să fie de acord să între sub noua mitropolie, deci trebuie ca PS Visarion al Tulcii să își mărturisească dorința sau opoziția față de înființarea Mitropoliei Tomisului. Sper să auzim punctul de vedere al preasfinției sale că până acum am auzit doar prin intermediari. Cealaltă varianta era să fie o mitropolie onorifică.

Și pentru că threadul e la secțiunea de istorie pun aici articolul de pe OrthodoxWiki despre Dobrogea antică pentru cine e interesat: https://ro.orthodoxwiki.org/Dobrogea_antică
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 23.02.2024 at 23:37:21.
Reply With Quote