View Single Post
  #3  
Vechi 23.02.2024, 23:37:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.205
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu vreau Mitropolie în Tomis dar certurile astea mie nu-mi plac că se vorbesc prea multe lucruri în grabă și crează confuzie. Nu era prima provincie romană cu organizație administrativă (poate a vrut să zică „română”?), Marcus a fost în secolul IV nu III, nu erau „mitropolii” în secolul III, iar dovezile că Marcu era mitropolit încă nu am văzut să fie validate de altcineva decât de Constantin Barbu care lucrează pt ÎPS Teodosie.
Aici era doar un îndemn la post și rugăciune, nu era nimic în afara ortodoxiei, ierarhul locului poate cere zile de post din partea celor care au dispoziție.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu văd mai mult certuri politice și mai puțin interes față de „adevărul istoric”. Dacă e vorba de adevărul istoric, Academia Română ce zice? Pr. Păcurariu nu susținea lucrurile astea, spunea că am avut mitropolie tomitană în sec VI.
Politicul l-a pus pe P.F. Daniel patriarh, să nu uităm că Sorin Frunzăverde care era baron local de Caraș și mare maestru în lojă a tras pt el.

Deci dacă e cineva care preia funcții bisericești cu prietenii din politică, nu cred că Teodosie e cel spre care să se arate cu degetul

Logica pt care Patriarhia e la București e tot una politică fiindcă e capitala României, e aceeași logică pt care creștinismul rus se formează la Kiev, dar centrul de forță e la Moscova.
Suceava a fost cetate de scaun a domnitorilor Moldovei și în mod normal trebuia să fie Mitropolie mai importantă decât a Iașilor.
Târgoviște a fost cetate de scaun a domnitorilor Munteniei....

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Sfântul Sinod a spus că trebuie ca o eparhie vecină să fie de acord să între sub noua mitropolie, deci trebuie ca PS Visarion al Tulcii să își mărturisească dorința sau opoziția față de înființarea Mitropoliei Tomisului. Sper să auzim punctul de vedere al preasfinției sale că până acum am auzit doar prin intermediari. Cealaltă varianta era să fie o mitropolie onorifică.
În mod normal mitropolitul Tomisului ar fi ales din scaunul Tulcii și s-ar regla treaba asta.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote