View Single Post
  #5  
Vechi 26.02.2024, 13:00:58
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

nu stiu despre ce vorbesti acolo, nu am astfel de pacate

dexonline a osândi

1. A condamna, a pedepsi (printr-o sentinČ›ă judecătorească); a pronunČ›a o sentinČ›ă de condamnare (împotriva cuiva).

2. Constrânge, forČ›a, obliga, sili.

3. reflexiv regional A se chinui.

nu am stiut ce inseamna a chinui pe cineva cat am trait in viata asta daca la asta te referi sau sa fortez/oblig pe cineva sa faca ceva

Nu-mi da te rog exemplu pe cei mai avansati monahi din Athos care mostenesc un fel de ritual de a preda ascultarea incepatorilor si se pocaiesc pentru pacatul asta, pentru ca daca nu ar avea alte pacate, nu ar avea pentru ce se pocai si nu ar mai putea sa se mantuiasca.

Asta pe langa abuzul de autoritate care datorita dracului, majoritatea din functii de conducere, inclusiv din biserica, ajung sa abuzeze de altii din ierarhie. Putini au fost in istorie care nu au fost asa, gen sfantul Nectarie daca imi aduc aminte bine. Nu toti pot fi sfinti.

Iar calugarii din Athos cauta altceva de la viata. Acolo este vorba de a atinge teoza prin rugaciunea inimii sau de a se retrage in pustiu rugandu-se pentru toti, ambele variante ingaduite prin gratia divina, sau har cum vrei sa-i spui.

Last edited by Argesean123; 26.02.2024 at 13:11:56.
Reply With Quote