View Single Post
  #61  
Vechi 01.03.2024, 23:22:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu te-am tras de maneca pentru ca mi s-a parut ca tu tii cu rusii. Lipsa ajutorului pentru Ucraina ar insemna ca rusii sa ii macelareasca dupa cum vor ei, nu vor mai avea rachete sa opreasca bombardarea oraselor. Pana si Macron, care era campionul discutiilor cu Putin, s-a convins ca nu ai ce negocia cu un terorist, el se opreste doar daca ii vorbesti pe limba lui.
Ucrainenii au profitat până acum din două părți și de gaz rusesc și de moștenirea industrială sovietică și de ajutoare de la UE în timp ce instaurau un naționalism intolerant de grotă, din ăla cum proiectează un manipulator ordinar ca papahagi pe suveraniștii de la noi - acea intoleranță asimilaționistă se manifestă în Ucraina, bisericile sunt preluate de bande cu forța, limbile minorităților sunt restrânse în învățământul lor de stat, istoria lui Alexandru cel Bun și a altor domnitori se șterge cum să susții așa ceva ?

Ce câștigi tu dacă nu cade Ucraina, poate se eliberează și Bucovina și Herța și alte ținuturi de sub ei, își declară autonomie și devin ca niște cantoane elvețiene și zone tampon.

De ce să susțin un stat care ne era ostil și avea în doctrina lor militară că noi o să-i atacăm ?

De ce să falimentezi România și Polonia ca să profite oligarhii lor care puseseră mâna pe resursele strategice și să-și mențină puterea și averile ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 01.03.2024 at 23:25:15.
Reply With Quote