View Single Post
  #4  
Vechi 03.03.2024, 15:20:47
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.060
Implicit

Continuând ideea,și trecând peste mențiunile pline de duh mistic cu dulceață duhovnicească ale distinșilor colegi,care accentuează ideea generală a acestui forum de a încuraja gândirea critică și abilitatea de a nu găsi răspunsuri pertinente, ci mai degrabă expresii triviale specifice unui forum de .....

Vom continua cu "Dumnezeu a murit",o celebră expresie care și-a găsit începuturile chiar pe Crucea Golgotei și a atins apogeul prin Nietzsche.

Practic toată teologia creștină încearcă să demonstreze contrariul și este fundamentată pe învierea lui Dumnezeu.

Așa că fără moartea lui Dumnezeu, creștinismul nu ar avea sens.

Totuși cine l-a ucis pe Dumnezeu?

Unii ar merge pe mâna evreilor, alții ar îndrepta degetul spre atei sau poate păgâni sau sataniștii....

Poate l-am ucis eu sau tu, poate că doar unii sfinți îl mai țin în viața,cert este că are din ce in ce mai puțină influența și control asupra oamenilor.

Totuși rămâne însă un mare mister in aceasta luptă.Cine va câștiga?

Îl vom ucide noi întâi pe Dumnezeu sau ne va distruge el,așa cum promite atâta de des și cu atâta patos in cărțile sfinte...

Cel puțin acum avem un avans considerabil, și pare că nu-și mai prea găsește locul printre noi,așa că întrunim aproape toate condițiile de a fi complet eliminați.

Fără noi și credința noastră nu mai are energie și sens pentru a exista aici.Asa că dacă cumva nu mai are și alte creații infara de noi,moare incet ucis de creația Sa, lăsat în uitare și fiind înlocuit de creatură,care devine ea însăși un Creator.

Dealtfel a fost mereu un dumnezeu gelos, răzbunător, selectiv și destul de absent.Mare noroc am avut mai degrabă cu zeii inventați de noi sau alte creaturi zeificate sau chiar oponentul sau cel mai înverșunat,Satan.

Unii ar spune că Satan ne-a creat,chiar el a spus-o de multe ori, însă despre acesta nu s-ar spune că a murit...

Eh poate avem noroc și toate acestea sunt doar speculații și n-au nimic de-a face cu adevărata realitate spirituală.

Însă cu adevărat relevant este că am avut curajul să ucidem acest dumnezeu inventat de om.Nu l-am ucis complet, încă mai bântuie prin mințile multora, încă mai otrăvește rațiunea, sufletul și viața persoanelor care se aruncă de bunăvoie in această capcană numită religie.

Religie+Politică=Love(pardon toxic love)

Cea mai eficienta și dăunătoare combinație pentru om.

Au nevoie una de cealaltă, fiindcă de fiecare dată când s-au exclus au avut de suferit.De exemplu comunismul sau alte sisteme politice care exclud religia.

Că sa nu mai vorbim de-a lungul istoriei de la egiptenii,romani până la otomani și inclusiv britanici....

Însă acest primitivism nu înseamnă civilizație....Sa construiești imperii prin război, sclavagism și închinare la zei imaginari care îți cer asta alături de supunere duală atât unui conducător uman cât și unuia divin.....

Negarea religiei sau mai degrabă ale sistemelor religioase care au mers mâna în mână cu sistemele politice,și implicit au dus la clădirea actualei civilizații nu înseamnă negarea realității și posibilităților sau a identității și istoriei....

Pur și simplu nu ucizi calul dacă ți-ai luat mașina sau tractor și nu mai folosești căruța , însă din punct de vedere al utilității el este mort.

Va urma...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote