View Single Post
  #52  
Vechi 09.03.2024, 00:11:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu ti-am dat o multime de exemple, cu detalii amanuntite despre ce s-a intamplat pe acele forumuri.
Ai spus mai mult de Iulian Niștea, care oricum a demolat el forumurile respective că nu mai avea timp de ele.
Iar forumul lui Pruteanu de pildă a scăzut fără agresivitate, nici nu se compară cu acesta, într-o vreme erau uniii care acuzau acest site și forum creștin ortodox că e deținut de evrei.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu nu ai dat niciun exemplu, vorbesti doar teoretic. Eu presupun ca toate forumurile s-au dus in jos din cauza atmosferei de pe forum, la cele mai mari a durat mai mult pentru ca aveau mai multi useri. Tu ai expus doar niste presupuneri personale, teoretice, nu bazate pe ceva concret.
Păi am dat exemple, majoritatea forumurilor au scăzut în afară de softpedia, și forumuri de mămicuțe, sau de nunți sau de alte nișe au scăzut, chiar și site-uri creștine fără comentarii, deci unde nu e ură au scăzut ca nr de accesări.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aceasta e explicatia tipica pentru toti cei agresivi sau care sustin agresivitatea. Cel ce e agresiv sau/si jigneste nu are nicio vina, de vina e celalalt ca e prea sensibil sau se victimizeaza. Cateodata e completata si de replica celui ce-si bate nevasta, tu esti de vina ca am facut asta. In schimb cei ce sunt agresivi sunt cei mai sensibil, se aprind doar cand sunt contrazisi sau li se spune ceva in contradictoriu, nici nu mai vorbim de jigniri sau agresivitate verbala.
Da frate de exemplu tu nu prea suporți să fi contrazis chiar cu argumente, fără niciun atac la persoană și pui etichete, de iubitor de demagogie, faci acuze susținător de agresivi, limitat intelectual șamd, împarți oamenii în tabere dacă remarcă că unul are și calități, ții minte 10 ani de acuma dacă unul te-a contrazis cândva.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu te pozitionezi singur intr-o pozitie, nu eu, tu ai o parere pozitiva despre oamenii agresivi (iar aici intra si Simion, Putin) si o parere neagtiva despre ceilalti (aici intra si Halep si altii).
Frățioare Simion nu e agresiv fizic, nu ar da cu bâta în capul altuia, el și-a luat cerneală în ochi de la un userist pro german, și a fost tăvălit de maghiari prin Harghita la Valea Uzului și umflat de jandarmii care-l apărau pe Iliescu.

Putin e agresiv pt că gândește ca un feudal care e agresiv ca să nu dea semne de slăbiciune și să-i ia alții locul, înțelege că mentalul colectiv rus diferă de cel românesc care e mai blajin, mai firoscos, mai sensibilos, mai mămălligă.

Rusul e dur că viața lui e dură, ce să-i zici unui stahanovist care turează brut în mină, crezi că un păcălici cu cămașa scrobită care are gargară discursivă dar îl face la buzunar îl impresionează ?

Există lideri diferiți pt mental-mindset diferit.

Iar la Simona Halep am recunoscut că am greșit criticând reușita cuiva, dar atât nu și atitudinile ei de superioritate umflate de lingăi care-i tolerau orice și care între timp s-au transformat în hateri, tu nu ai recunoaște niciodată că ai greșit sau te înșeli în privința cuiva.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se pare ca tu vezi invers adevarul si minciuna si binele si raul, cel putin in unele cazuri. Sunt sigur ca te-ar deranja sa ti se spuna ca ai capacitate intelectuala limitata, dar altii sunt doar sensibili. Astfel de forumuri s-au destramat si din cauza userilor care tolerau sau incurajau agresivitatea unor useri. Pe primul forum nu m-a jignit sau atacat nimeni, eram deranjat doar ca altii erau atacati si jigniti si l-am tot atentionat pe administrator.
Pe tine nu te-ar deranja să ți se spună că ai capacitate intelectuală limitată ?


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Talharul de pe cruce este primul care a ajuns in Rai. Nu a ajuns pentru faptele lui rele, nici pentru ca a fost sfant toata viata. Niciodata un sfant nu poate fi comparat cu un criminal. Desigur, daca Putin se caieste la sfarsitul vietii pentru ce a facut si se retrage la o manastire are sanse chiar de mantuire. Dar tu ii justifici faptele de acum.
Frățioare una și cu una fac două, una este ce am spus eu că liderii autoritari își lichidează opoziția și în istorie e plin de ei, alta e ce constați tu că eu justific fapte criminale.

Eu doar constat că în Rusia dacă dai semne de slăbiciune te lichidează cei mai radicali, așa e acolo mentalul colectiv, dacă nu ești în stare să privești din exterior o situație, fără implicații emoționale, nu e vina mea.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.03.2024 at 08:52:46.
Reply With Quote