View Single Post
  #39  
Vechi 14.03.2024, 10:17:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Ma bucur nespus ca ai atins aceasta porunca fara de care nu se poate.

Nu este indeajuns sa fi umilit, sa treci prin experiente de umilire ci este nevoie sa le si imbratisezi ca pe o binefacere duhovniceasca. Nu le alungati cind Dumnezeu vi le trimite.

Umilirea trebuie acceptata in multele ei forme pentru a deveni umil.

Nu poti capata umilinta decit daca accepti sa fi umilit.
Ioan 18:35 https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=35&cap=18

22. Și zicând El acestea, unul din slujitorii care erau de față, I-a dat lui Iisus o palmă, zicând: Așa răspunzi Tu arhiereului?
23. Iisus i-a răspuns: Dacă am vorbit rău, dovedește ce este rău, iar dacă am vorbit bine, de ce Mă bați?


Eu văd o atitudine demnă la Iisus în fața calomniei și a violenței motivată de zel religios, dacă era cum spui tu însemna ca Ștefan cel Mare și alți viteji să se lase bătut și să se apuce de construit moschei.

Toți Balcanii, Țările Române, părți din Ucraina, Georgia, Grecia,Cipru, Asia Mică, toate cetățile Apocalipsei Efes, Pergam, Filadelfia, Tiatira șamd au suferit cumplit din partea establishmentului cu motivație religios islamică, așa ceva nu trebuie uitat niciodată.

În mod normal 29 Mai 1453 Căderea Constantinopolului ar trebui să fie zi de post aspru și de doliu în toată ortodoxia universală și chiar și la greco catolici dacă se țin de rădăcina greco.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote