View Single Post
  #27  
Vechi 14.03.2024, 15:42:08
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 772
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Banii nu sunt gratis, nici investițiile, ideea era alta nu există mi se cuvine, misecuvinism, pe care-l vedem la mai toți copiii cu părinți care au cașcaval și care aruncă cu banii pe petreceri extravagante, șampanii scumpe, hoteluri de lux, există muncă, multă muncă și dar de sus, că fără acela nimic nu suntem.

Nu ți se cuvine nimic pe pământul ăsta ești doar un fir de nisip în vânt.
Mi-e indiferent de banii lor, de investițiile lor, de mașinile lor, și de toată munca lor. Eu văd o fată cu moravuri necreștine și aia e o problemă mult mai mare decât ce discută ei acolo. Fetele astea de tinere se pierd, se duc cu băieți de tot felul, mai târziu au regrete poate chiar și probleme mentale. Pot să-și administreze banii cum vor ei, nu mă interesează ce fac, dar ce e clar e că e văzut ca ceva normal ca fetele să se comporte ca niște prostituate. Aceste lucruri au în primul rând consecințe adânci duhovnicești și mentale, și în al doilea rând societale, te întrebi apoi de ce suntem primii la videochat. Când întreabă lumea de ce e rata de depresie așa mare, de multe ori răspunsul este legat de ce au făcut acești tineri în adolescență, iar asta se trage de la educația primită acasă.

Fata aceea a primit o educație proastă, poate să îi dea oricâte lecții vrea de manageriat, de economie, de business, astea nu o să astupe niciodată golul duhovnicesc lăsat. Cunosc și eu femei de succes care au făcut o grămadă de bani dar sunt pe Xanax de ani de zile și banii nu mai rezolvă nimic oricâți ar fi. Se vede că lipsește cu desăvârșire o înțelegere clară asupra căror lucruri sunt importante în viață.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote