View Single Post
  #203  
Vechi 26.03.2024, 18:30:21
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.661
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Da dragă am văzut foarte bine cum s-a predat „gândirea critică” în occident (înainte de „woke”) și s-a ales praful de toate. Toate principiile astea pe care le tot promovezi sunt occidentale, acesta în special vine de la protestanți care au făcut propagandă că fiecare trebuie să citeaca biblia singur în loc să asculte de la cei mai învățați. Este un sistem anti-ierarhic cu rădăcini protestante pe care-l susții când pui așa-zisă „gândire critică” înaintea principiilor sănătoase și adevărate (Hristos și neamul).
"Tineti mintea in Iad, dar nu dispera"

Daca este ceva ce am invatat in viata a fost faptul ca ajungand la disperare, sau fiind disperat nu poti invata Traditia, Hristos si mai ales sa o poti comunica, implementa si trimite din suflet altora. De aceea stiu si de ce religia in scoli este un subiect extrem de dificil de "livrat" copiiilor din iadul actual in care se invirt.
Trebuie sa fi cu adevarat inzestrat cu Har sa o poti face intr-un mod eficient.
PS:Nici o legatura cu protestantii, stai linistit sunt in posesia gindirii critice dar apreciez la ei buna cunoastere a Evangheliei. Tot este ceva chiar si asa smintiti cum sunt!
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote