View Single Post
  #48  
Vechi 08.04.2024, 03:19:34
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.702
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Sper ca părerea ta să se schimbe conform martiriului eroilor neamului, care nu mai ajungeau martiri dacă evitau confruntarea.

33. Acestea vi le-am grăit, ca întru Mine pace să aveți. În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea.(In16,33)

Biruința vine doar din confruntare, nu din evitare și prima confruntare este cu noi înșine, cu ”sinele nostru” pe care trebuie să-l lepădăm(evanghelia de azi); dacă asta o evităm, altă confruntare nu mai vine niciodată.

Versetul tău nu evitare sugerează, ci respingerea refuzului.
Multumesc pentru versetul atasat. Este unul din cele mai profunde!
Din experienta mea insa, biruinta din confruntare cu un "Goliat" vine numai daca ai spatele asigurat de Duhul Sfint, care ne indica cind vine momentul, in ce fel si cum. Altfel este deocamdata de evitat, asa cum vedem nenumarate exemple din Evanghelie si VT,... parerea mea, bazata pe experienta mea de-a lungul anilor.

Referitor la "respingerea refuzului" sper ca realizezi ca este cu dus si intors. Cu unii tine sa respingi refuzul cu altii insa nu merge sa le intorci spatele. De ce? Pentru ca derbedeii violenti care au preluat puterea in 45 nu erau de treaba sa-i lase in pace si i-au inhatat pe loc, schimgiuit, torturat, "re-educat".

La fel si Hristos care stia de anumite pericole legate de violenta unor neamuri(proaste dpmdv) si le si vedea, i-a prevenit pe Apostoli, inainte sa-i trimita in primul lor misionarism ca deocamdata sa nu se duca in Samaria! Sa mearga unde le-a indicat El dar pina una alta sa evite Samaria.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 08.04.2024 at 03:51:00.
Reply With Quote