View Single Post
  #9  
Vechi 14.05.2024, 18:57:52
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 323
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Până și scenariul e croit greșit, cine ar da mită să intre la seminar chiar și în anii 90, nu intrai la seminar intrai la facultate în timp, seminarul nu îți asigura automat preoția.

De ce ar cheltui cineva din sărăcia lui să dea mită pt seminar ?
Eu cred că este vorba despre reflectarea corupției masive care există la nivelul unor structuri administrative din BOR, a influenței de factură torționară, de tip poliție politică secretă, exercitate de unii politicieni, sau chiar și nepoliticieni, și servitori de-ai lor din structurile de Supraveghere și Poliție Politică (cuibărite în așa-zise servicii de informații etc.), influențe distructive care ajung la „oameni de rînd” prin „cureaua de transmisie” a unora din structurile de conducere din BOR.

Într-adevăr filmul poate genera stări oarecum șocante, de indignare, avînd în vedere că, spre deosebire de acele elemente care ar semnifica stat paralel etc., despre care totuși s-a socializat într-o anumită măsură în spațiul public, expunerea, artistică, a corupției din BOR, a înlănțuirilor de multe ori de factură neortodoxă, chiar antiortodoxă, între politică și înalți clerici sau consilieri din BOR, care duc în unele cazuri chiar la distrugeri de vieți la „comenzi” politice, „comenzi” despre care este destul de clar că vin sub forme dincolo de legi, de dreptate, efectiv în mod infracțional și generează prin complicitățile unor preaplecați servitori din BOR abuzuri, infracțiuni „binecuvîntate” etc., deci această expunere este cu mult mai puțin socializată.

(N-am urmărit acele „investigații” „recorder”, în afară de una, nu știu nimic despre acele povești cu un „mare alb” etc., ele efectiv sînt niște chestii relativ minore, în cazul în care ar și exista, față de alte abuzuri incalificabile, față de tot felul de obstrucții și alte influențe exercitate de factori din structuri de conducere față de diverși preoți sau „oameni de rînd”, situații în urma cărora pentru unii din acele structuri de conducere din BOR au loc tot felul de consecințe dureroase, unora le mor copii, alții au necazuri, probleme serioase, unii ajung prin spitale, unora le fug „amantele”, precum și alte feluri de probleme.)
Reply With Quote