View Single Post
  #10  
Vechi 14.05.2024, 19:01:41
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Să nu uităm că noi și Bulgaria am dat dreptul să fie bombardată Serbia, iar după aderarea la UE din Ro a plecat cel mai mult tineret ca o pedeapsă, bejenia și exilul e pedeapsă asupra unei țări.
Este interesant cum pui tu problema cu Serbia. Cred ca depinde de experientele fiecaruia legate de Serbia anilor 80 cind sarbii erau platiti de Causescu sa ii prinda si sa returneze miile de romani care cu greu treceau granita sa scape de teroarea ceausista. Ii prindeau si ii predau granicerilor romani care-i torturau cu bestialitate( iar asta nu-i din auzite de la necunoscuti ci de la prieteni care au fost inchisi) Mai degraba sarbii au fost pedepsiti, nu noi.
Oricit ar da-o ei cu biserica ortodoxa si fratie , ...capitolul asta dureros din istorie nu se va sterge niciodata. De iertat i-am iertat, dar nu uitam.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
«τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·»
Reply With Quote