Subiect: Ajutor
View Single Post
  #28  
Vechi 05.04.2008, 22:36:08
bitza bitza is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
bitza draga, acum parca nu prea mai imi vine a crede ca te pregatesti sa intri in sistemul medical; si imi aduc aminte de "Moartea domnului Lazarescu" (un film romanesc intr-adevar bun) : cat de plimbat a fost bietul om cu Salvarea de la un spital la altul, cate predici si cata morala i s-a facut pana cand sa i se dea un ajutor concret.
Draga Mirela,in meseria mea,tot ce conteaza pentru mine este profesionalismul(adica sa imi "iasa" tot ce fac,sa nu fac greseli majore,oamenii sa fie multumiti de prestatia mea si sa zica,"ba,asta stie meserie".....Partea sentimentala nu prea are ce cauta aici,ca sentimentele iti distrag atentia,te inmoaie......deci intro profesie in care cateva grame in plus pot ucide,nu ti poti permite sa fii sentimental,ca daca te iei dupa lamentarile fiecaruia,cadezi nervos....Domnului Lazarescu atat ia fost scris sa traiasca,oricum filmul a fost facut sa discrediteze si mai mult un sistem aflat deja in "moarte clinica".......si in care eu cred ca in maxim 5-6 ani va "muri"de tot daca merge ca pana acum......Poate acum intelegi de unde se trage "asprimea" mea,desi mai am foarte putin pana termin scoala,deja am vazut o gramada de drame adevarate prin spitalele jegoase de pe la noi(eu triesc in Romania-inca) si astfel de lamentari pompoase si lacrimogene nu mai produc vreun efect deosebit asupra mea,poate doar pictiseala si indiferenta..........Cineva care vrea sa iasa cu adevarat din mizeria in care a intrat de bunavoie o poate face si fara tam-tam si agitatie...........
Reply With Quote