View Single Post
  #149  
Vechi 25.05.2024, 10:49:00
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 340
Implicit

În ceea ce privește campania mediatică a lui Georgică de a îl „țiganiza” pe Ciolacu, din câte știu Ciolacu este un nume întîlnit la români, a se vedea spre exemplu Hristo Ciolacu, român (aromân) din Macedonia, sau compozitorul Vladimir Ciolac din Moldova pruto-nistreană, născut în 1956, unele dintre lucrările acestuia găsindu-se și interpretate pe internet, asta ca să dau câteva exemple pe care evident că un incult obraznic ca Georgică nu le are la cunoștință, deși a parazitat multă vreme și subiectul unionist, și chiar și al românilor din Balcani. (De altfel, Ciolacu însuși a spus că ar avea origini aromâne, nu știu dacă are „sânge 100% românesc”, însă Georgică sigur nu este în măsură să vorbească pe un astfel de subiect.)

Totuși avînd în vedere recurența inepțiilor nesimțite ale lui Georgică, cred că o explicație pentru aceste insistențe ar consta în sfaturi probabil ale unor „consilieri” de-ai lui, personaje care probabil au obsesii cu țiganizarea românilor și prezentarea drept „adevărați români” a oricui altcuiva decât a unui etnic român și în special decât a unui etnic român cu conștiință și identificare spirituală și etno-culturală, națională de român.

Last edited by David_1859; 25.05.2024 at 12:43:41.
Reply With Quote