View Single Post
  #6  
Vechi 12.03.2025, 00:05:55
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 3.263
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Și cum ar fi supraviețuit Iisus de la 14 ani prin Tibet, unii zic că a fost în India, tu știi ce presupune distanța Israel - Tibet 5338 de km cu riscul de a fi jefuit, de a muri, sau de a te prinde te miri ce furtuni sau fenomene ale naturii dezlănțuite.
Corect ce spui aplicabil insa noua, oamenilor de rand nu lui Iisus, care prin puterea Duhului Sfant putea orice, inclusiv capatarea instantanee( precum Schimbarea la Fata) a oricarei intelepciuni tiberane in caz de nevoie fara sa calatoreaasca in Tibet

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dă tu exemple care reiei teoria, că în perioada lui Iisus obișnuiau să meargă oameni din Israel în Tibet pt a prelua de acolo nutreț religios, când legea mozaică în care este format Hristos, ar fi considerat spurcăciune idolii din Temple.
Atunci nu , dar acum este o traditie pentru tinerii evrei sa stea in India si Tibet cu anii. Multi se imbiba de cultura hindusa si deseori devin cantareti(Beatlesii), formeaza grupuri muzicale. Mai tot hard rockul, multi alti solisti si soliste sunt in mare parte reprezentati numai de ei.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dă-mi un exemplu de evreu contemporan cu Hristos plecat să devină guru.
Hai sa fim seriosi. Toata credinta noastra in Hristos se bazeaza pe credinta si Traditie, si este bine asa, nu-i bai!. Nici o alta sursa independenta nu il mentioneaza pe El sau vre-o minune care in mod normal ar fi trebuit sa zguduie toata lumea, imperiile, evenimente zguduitoare care nu ar fi trecut neobservate sau fara sa fie documentate in detaliu, mai ales ca au fost facute sub ochii lor, a documentalistilor cei mai consecventi ai lumii, evreii. Nu vorbim de Matei si restul evanghelistilor.

Uite ca exemplu, despre Brancoveni stim ca au fost executati deoarece la evenimentul sin Istambul au participat jurnalisti din toata Europa in special Francezii, care au documentat foarte bine evenimentul, inclusiv, cauzele, motivul, samd.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
«τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·»
Reply With Quote