View Single Post
  #56  
Vechi 03.06.2025, 22:15:37
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 3.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu prea mai e timp de palavre, dacă vine război se vor folosi de pretextul Legii Marțiale să instaureze dictatură deci cumva răul e făcut, taxele vor arunca în sărăcie mulți oameni din clasa mijlocie.
Nu este vorba de daca ci de cand va veni. Gandeste-te ca nu exista nici o alta modalitate/strategie mai simpla de a ajunge la " nu veti detine nimic si veti fi fericiti" decat razboiala care-i testata de milenii ca fiind scula formidabila de jefuire, saracire/reducere a majoritatii si de reorganizare/redistribuire a averilor, ...a ceea ce a mai ramas.

Mai toti din varfuri constituie un colectiv care are o MARE PROBLEMA cu d-alde noi cei care dupa parerea lor de "la un timp" cica am face umbra pamantului degeaba, niste inutili...iar palndemia ne-a dovedit asta cu varf si indesat.

Macar inainte de 89 poporul lucra din greu la deztelenire, agricultura, industrie, baraje, indiguiri, constructii...
Acum "muncim" jucandu-ne cu butoanele de la controlere si telefoane.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
«τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·»
Reply With Quote