View Single Post
  #192  
Vechi 09.04.2008, 11:19:27
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Unii spun altceva

Sâmbãtã, 18 iunie 2005

“Corneliu Bârlãdeanul, episcop vicar al Husilor, a reusit sã intre în bisericã doar cu ajutorul Politiei -La Mãnãstirea “Sfânta Treime” de la Tanacu preotul Daniel Corogeanu a provocat o adevãratã rãscoalã, împiedicându-l pe episcopul vicar al Husilor, Corneliu Bârlãdeanul, sã-i ridice Sfântul Antimist, care echivaleazã cu oprirea de la sãvârsirea slujbelor religioase pânã la clarificarea situatiei referitoare la moartea surorii Irina Cornici. Daniel Corogeanu a fugit prin curtea bisericii cu Sfânta Evanghelie în brate, urmãrit de episcopul vicar, protopopul Vasile Pârcãlabu si forte de ordine, care au avut de furcã cu apãrãtorii pãrintelui, câtiva cãlugãri care au sãrit la bãtaie la Corneliu Bârlãdeanul si i-au rupt protopopului haina preoteascã. “Din punct de vedere legal si canonic, nu mai poate sluji cele sfinte pânã la elucidarea cazului. Nu a înteles acest lucru si a chemat persoane sã ne agreseze. M-am dus sã-i ridic Sfântul Antimist, fãrã de care nu poate oficia slujbele si a sãrit la bãtaie la mine si m-a bruscat. Asta e realitatea tristã a vietii pe care o trãim”, declarat atunci episcopul vicar Corneliu Bârlãdeanul. Între timp, medicii legisti au întocmit un raport asupra mortii Irinei Cornici si au descoperit cã sora a murit strangulatã.

Luni, 20 iunie 2005

Daniel Corogeanu poartã în continuare hainele preotesti si oficiazã slujbe, în pofida interdictiei mai-marilor de la Episcopie si sustine cã sora Irina era bolnavã de draci. Nu de aceastã pãrere sunt si cei care au cunoscut-o înainte de a merge la mãnãstire si care spun cã fata era perfect normalã. O fostã sorã de mãnãstire, care a vietuit câtva timp la Tanacu, în preajma lui Daniel Corogeanu, si a apucat sã o cunoascã pe Irina, spune cã aceasta era o fatã normalã, foarte muncitoare. “Nu stiu ce s-a întâmplat cu ea, dar acolo, la mãnãstire, toate stiam de frica staretului Daniel, dar acum mie nu mai îmi este fricã de el pentru cã sunt cu mama”, declara Iustina Gâlcã. În aceeasi zi, Irina a fost condusã pe ultimul drum, fiind înmormântã la Perieni, satul natal.

Articolul integral la: http://www.adevarulvs.ro/index.php?module=full_news&id_news=5341