Subiect: ZEITGEIST
View Single Post
  #13  
Vechi 07.05.2008, 00:43:05
alin.laurentiu alin.laurentiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Nu-ți este îngăduit să citești alte cărți despre religie decât cele scrise de către Sfinții Părinți ai Bisericii Sobornicești a Răsăritului. Acest lucru îl cere Biserica de Răsărit de la fiii săi. Iar dacă gândești altfel și socoți porunca Bisericii mai puțin întemeiată decât socotința ta și a celorlalți de un cuget cu tine, atunci nu mai ești fiu al Bisericii, ci judecător al ei. Mă numești mărginit, neluminat îndeajuns, rigorist? Lasă-mă în mărginirea și în celelalte neajunsuri ale mele: voiesc mai bine a rămâne cu toate aceste neajunsuri, fiu al Bisericii de Răsărit decât ca, având toate părutele calități, să mă fac mai deștept decât ea și, ca atare, să-mi îngădui a nu-i da ascultare și a mă despărți de ea.
Bine ar fi sa putem face asa ceva, dar tare imi e ca societatea in care suntem angrenati si legati in lanturi nu te lasa sa faci asa ceva. Mi-as mangaia sufletul sa ma duc in sesiune numai citind din Pateric sau din Sfanta Scriptura, dar nu pot...
Iar in ceea ce priveste acest documentar se vede ca cineva vrea sa puna degetul pe rana. In toate cele trei parti.
Ultimele doua sunt clar lucruri interesante, desi incomplete dupa cum bine s-a precizat. Din pacate noi oamenii cam "punem botul" la orice si suntem manipulati din toate punctele de vedere. Si va spun ca da ca tot mapamondul ar vedea acest lucru nu s-ar intampla mare lucru. Americanii se simt bine, momentan, desi stiu ca sunt legati si de maini si de picioare, dar sunt dispusi sa faca asta pentru o viata normala, chiar extravaganta, aceea de a manca in fiecare zi la McDonalds, de a merge la SuperBowl, de a se droga s.a.m.d.
Din punctul meu de vedere prima parte este un calcai al lui Ahile pentru noi in general, pentru crestini. Din pacate pentru noi ortodocsii suntem bagati ca de obicei in aceeasi oala cu catolocii. Nu are nicio insemnatate ca nu stiu cati zei antici au avut vieti asemanatoare din punct de vedere cronoligic, daca nu au reusit sa faca ceea ce a facut Iisus.
Spun ei la un moment dat ca nu s-a mediatizat in scrieriele din acele vremuri despre Iisus Hristos. Cum se putea oare? Daca evreii au musamalizat totul. Vorbesc de perioada inchizitiei, dar nu despre moarte atator oameni pentru credinta care devenit mucenici.
Nu vorbesc despre dragostea din noua credinta. Despre ideile aduagate legii vechi. Nu vorbesc despre minunea care se intampla an de an la Ierusalim, de sutele de moaste.
Nu vorbesc despre schimbarile totale pe care le au oamenii cand intra in influenta crestina.
E acum la moda sa fii contra curentului. Era dupa 90 la moda sa fii ateu. Pentru ca erai contra valului. Desi abia trecuse ateismul fortat al comunistilor.
Si inca un lucru. Pentur cei dintre noi, slabi de inger care cred intr-o asemnea chestie, inseamna ca acolo Dumnezeu a lasat loc pentru asa ceva. Fiecare plateste in modul lui pentru pacatele sale. Sa ne ajute Dumnezeu sa le plangem aici pe pamant cu trupul si nu mai incolo cu sufletul.


Acum. Faceau bascalie despre faptul ca unii crestini cred ca lumea are numai cateva zeci de ani nu stiu cati exact. Poate aici au dreptate la ce mod. Faptul ca noi nu trecem prin filtrul gandirii anumite aspecte ci le trantim ca pe o stampila in creier.
Un singur lucru: Timpul omului e diferit de timpul lui Dumnezeu...
Reply With Quote