Subiect: psalmul 50
View Single Post
  #4  
Vechi 27.05.2008, 17:29:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

spui ca se intrevad cele 7 TAINE? mie imi pare un pic altfel:

"Stropi-ma-vei cu isop si ma voi curati" nadejdea in Dumnezeu, credintza  BOTEZUL;

"Spala-ma-vei si mai vartos decat zapada ma voi albi" pocaintza,  TAINA SPOVEDANIEI, Marturisirea...

"Auzului meu vei da bucurie si veselie, Bucura-se-vor oasele cele smerite" aici parca e vorba de  MIRUNGEREA;

"Intoarce fata ta de catre pacatele mele si toate faradelegile mele sterge-le"  TAINA SFANTULUI MASLU

"Inima curata zideste intru mine Dumnezeule si Duh drept innoieste intru cele dinlauntru ale mele"  TAINA IMPARTASANIEI

"Nu ma lepada pe mine de la fata ta si Duhul tau cel Sfant nu-L lua de la mine"  TAINA CASATORIEI

Din cauza multor pacate mari, omul e lepadat de Dumnezeu si-l paraseste si Duhul Sfant; dar cel mai mult din cauza desfranarii. De aceea a randuit Dumnezeu aceasta TAINA.

"Da-mi mie bucuria mantuirii tale si cu Duh stapanitor ma intareste" aici e infierea spre viatza Veshnica

"14. Învãta-voi pe cei fãrã de lege cãile Tale si cei necredinciosi la Tine se vor întoarce. "  TAINA PREOTIEI

dar nu-i exclus sa vezi din psalmul 50 shi altfel implinirile proorociilor prin Hristos shi Biserica Sa.... :)
Reply With Quote