View Single Post
  #1  
Vechi 31.05.2008, 23:27:18
andreeea andreeea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2008
Mesaje: 6
Implicit

Dragilor,

Am fost o pacatoasa si nu stiam. Acum stiu si incerc sa ma indrept.
Am deschis ochii atunci cand am trait o deznadejde foarte puternica si doar bunul Dumnezeu m-a putut ajuta. De atunci, incerc sa traiesc ca o buna crestina si sa lupt cu patimi vechi si ispite noi.
Eram implicata intr-o relatie patimasa si destul de chinuitoare - genul de iubire "eros si tanatos" pe care au versificat-o poetii damnati.
La un moment dat, intre noi a intervenit o separare fizica(masurata in mii de kilometri) si una sentimentala (masurata probabil in multe suspine) ce a durat aproape un an de zile.
In aceasta perioada s-a produs schimbarea mea, pe care nu i-am putut-o marturisi prietenului meu in momentul revederii din cauza racelii care se instalase intre noi, si mai ales datorita faptului ca stiindu-l, ar fi desconsiderat-o total. Mai mult decat atat, mi-am dat seama ca sunt foarte vulnerabila si alaturi de el, as reveni foarte usor la viata superficiala si plina de pacate pe care o duceam inainte.
Singura solutie pe care am gasit-o, a fost sa ma folosesc de un pretext oarecare si sa fortez o noua separare pe care si el a acceptat-o destul de usor.
El ma asteapta si acum. Sa "imi revin" si sa revenim iar.
Iar mie imi este imposibil sa revin, dar in acelasi timp imi este foarte greu sa stau departe de el, stiind cat de usor am fi iar impreuna.
Pe de o parte ma tem ca alaturi de el, pot pierde ceea ce cu greu am descoperit dupa atatia ani de orbire totala. Caci, viata fara Dumnezeu, dragii mei este mai rea decat orbirea. Este pur si simplu orbecaiala.
Iar pe de alta parte, ma simt egoista si ipocrita ca incerc sa ma feresc de el, ca impun distanta in relatia noastra si-l abandonez in orbecaiala de care pomeneam mai sus. Il iubesc, dar nu stiu sa-l iubesc altfel decat patimas si imi este si frica sa incerc, caci incercare presupune si esecul.

Nu am un duhovnic inca care sa ma sfatuiasca in aceasta problema. Tot ce fac este sa ma rog pentru el, sa-i deschida si lui Dumnezeu inima.

Va multumesc si astept sfaturile voastre.
Doamne ajuta!


Reply With Quote