Subiect: Crucea catolica
View Single Post
  #29  
Vechi 01.07.2008, 16:54:52
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi asta cred ca e diferentza ca la ortodocshi Duhul purcede de la Tatal, din Sfintzenie shi bunatatea Dreptatzii cu care ii acopera shi pe dreptzi shi pe nedreptzi shi pe cei buni shi pe cei rai shi pe cei sfintzi shi pe cei pacatoshi pana la judecata pe calea mantuirii aratand prin de la umarul dreapt la umarul stang purcederea, iar la catolici e invers adica de la om spre dreapta omului ca la catolici semnul sfintei cruci este un semn omenesc shi nu Dumnezeiesc, ei purtand semnul crucii asha cum poarta paianjenii cu cruce plini cu venin semnul respectiv sau fluturii de noapte semnul capului de mort, adica semne omeneshti shi naturale lipsite de valoare sfanta shi duhovniceasca nefiind de nici un ajutor caci nu risipesc puterea nalucitoare a vrajmashului shi invidia rautatzii shi urii shi desfranarii,...
3x???:(:( doar crucea creshtin-ortodoxa este sfanta cruce cu care daca te pecetluieshti te mantuieshti shi de duhul rau shi de rautatea shi invidia ta...

ca am impresia ca cele doua degete indoite shi lipite de palma arata smerenia shi jertfa Domnului iar cele trei unite arata in numele cui ne pecetluim, al Sfintei Treimi, iar pe frunte, pe buric, pe umarul drept shi umarul stang are semnificatzia mintea shi intzelepciunea care este de la Tatal, buricul care este semnul Fiului Omului, iar umarul este locul pe care se duce povara Duhului Sfant, povara cea ushoara shi de Viatza Veshnica datatoare a ascultarii de Dumnezeu...

dar sunt interpretari mult mai duhovniceshti la sfintzii parintzi... shi motivatziile pentru care se face de la dreapta la stanga... nu le cunosc, eu am interpretat asha cum mi s-a parut ca ar putea fi... deci poate am interpretat in deshert... dar fiecare se poate lamuri shi pune la punct din sfintele scripturi sau intreba pe duhovnic de ce asha shi nu altfel... ca daca itzi faci cruce schimonosita sau in numele altora sau o foloseshti la altele decat spre mantuire o sa rada dracii de tine ca te blestemi shi te necinsteshti.... 8x???:(:(

CLD:
"Închină-te, poporul Meu, în numele Tatălui si al Fiului si al Sfântului Duh. Amin. Să fii credincios în acest semn pe care-l faci. Acest semn să nu-l faci în numele altcuiva, afară de Sfânta Treime, că multi folosesc acest semn la lucruri diavolesti. Multe semne se fac, dar se fac în nume necurate. Cinstiti acest semn al Sfintei Treimi. Lui Dumnezeu, Tatăl tău, dă-I slavă, si nu la oameni, că astăzi a iesit pe pământ să se dea slavă la altcineva.

... Tineti minte, că o echipă de scamatori va veni la mormânt si va învia mortul si va zice către voi: „Iată ce putere avem noi! Dati-ne mărirea si slava ce ni se cuvin!“. Dar vă zic: nu schimbati credinta de la Mine, că lucrul acesta se face cu duhurile necurate, pentru că cel ce vine înainte de Mine si înviază mortul, acela e pus să te însele pe tine ca să nu te mai găsesc Eu când voi veni.

... Simtiti si voi ce este a gresi sau a te depărta sau a supăra pe Dumnezeu. De ce sunteti asa, de nu simtiti durerea păcatului? Fiul Meu, poporul Meu, durerea păcatului e cea mai grea, pe care nu o poate vindeca decât numai Domnul.

Copilasii Mei, floricelelor, numai asa v-am numit. Domnul când a făcut floricica nu avea tepi. Cine a făcut tepii? Vine vremea ca să se culeagă floricelele, si la vremea culesului nu se va putea purta, si se va arunca, fiindcă înteapă. Păcat de mirosul ei si de frumusetea ei, că a fost aruncată. "
Reply With Quote