View Single Post
  #11  
Vechi 09.11.2006, 17:33:21
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Gabriela draga, inca o precizare la mesajul anterior.

Bine este sa pastrezi problema asta pentru tine si sa o discuti numai cu duhovnicul. Avantajele sunt ca:
(1) In spovedanie, diavolul nu poate sa patrunda, iar Hristos o sa-ti vorbeasca prin Preot. Crede numai!
(2) Daca o vei expune la toata lumea, in stanga si in dreapta, vei spune si aspecte negative legate de el si vei arunca cu noroi in sotul tau, vei murdari imaginea celui caruia te-ai dat pentru vesnicie, e un fel de ucidere a personalitatii lui. Asa ceva nu se face!
(3) In plus, daca o sa spui la toata lumea, gura lumii e sloboda, el o sa afle si o sa fie si mai furios si cu greu o sa se mai intoarca.
(4) Daca iti vei deschide sufletului tuturor, vei avea o gramada de oameni care iti vor da raspunsuri in functie de nimicnicia lor interioara. Putini sunt cei care mai pot sa dea sfaturi in ziua de azi, care isi dau seama de efectele cuvintelor lor, de implicatiile pe care le pot avea pentru vesnicie. Eu, in toata viata mea, am intalnit numai cativa oameni cu care ma pot sfatui, din care primul e duhovnicul. De aceea, increde-te in discutia cu duhovnicul. Roaga-te inainte de spovedanie ca Dumnezeu sa-ti vorbeasca prin el si asa va fi. Si nu spovedanie de ancheta, ci de traire, de intoarcere completa de la tot ce e murdar in viata ta. Altfel e numai minciuna.

Stiu ca o sa-ti fie greu sa pastrezi tacere fata de lume, dar nimic in lumea asta nu se castiga usor, cand e vorba de cele spirituale. Si iar nimic nu e mai minunat decat sa vezi ce minuni face Dumnezeu pentru nimicul de credinta pe care-l avem noi. El cere numai sa-i dam putina vointa. Vointa e ca apa. Apa pe care El a schimbat-o in vin la Nunta din Cana. Apoi, tot el schimba vinul in Sangele Lui si-L "varsa" pentru noi spre iertarea pacatelor si spre viata de veci. Datoria ta e sa dai putina vointa, adica sa cureti ce e murdar in tine si sa pui apa in vas (post, rugaciune, spovedanie, smerenie, intoarcere totala catre El). Apoi El va transforma totul. Nu uiti sa ne spui si noua, da? Va asteptam pe amandoi pe forum...

Te imbratisez,
Elena
Reply With Quote