View Single Post
  #4  
Vechi 04.08.2008, 16:20:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu cunosc amanunute despre randuiala inmormantarii in saptamana luminata, insa pot enumera cateva puncte specifice cu privire la randuiala inmormantarii monahilor:

-in ziua inmormantarii se face intotdeauna Sfanta Liturghie

- in cadrul slujbei sunt opt canoane, formate din patru tropare care se citesc intercalate cu cantarea celor opt antifoane( antifoanele Invierii, care se canta duminica)

- cantarea «Al tau sunt eu, mantuieste-ma!» se revine de mai multe ori in timpul slujbei de inmormantare

- la groapa este o randuiala specifica, cu cantari specifice, printre care «Fratii mei duhovnicesti, nu ma uitati pe mine cand va rugati catre Domnul si vazand groapa mea, aduceti-va aminte de dragostea mea si rugati pe Hristos ca sa aseze sufletul meu cu dreptii».

- intotdeauna, calugarii sunt inmormantati in uniforma lor

- in anumite manastiri calugarii sunt inmormantati fara sicrie, fiind asezati doar pe o rogojina, simplu si acoperiti cu pamant

- monahii sunt ingropati intotdeauna in cimitirele manastirilor

- ierarhii sunt ingropati in scaun in preajma sau in interiorul unei catedrale episcopale

Ar fi interesant daca cineva ne-ar putea da detalii despre randuiala inmormantarii monahilor in saptamana luminata. :) Cred ca in acest caz randuiala se complica putin.
Reply With Quote