View Single Post
  #5  
Vechi 17.11.2006, 17:46:00
Charlotte Charlotte is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2006
Mesaje: 1
Implicit

Dar s-a strecurat o eroare in cele prezentate. Botezul nu are loc la sau dupa 18 ani neaparat, chiar eu m-am botezat la 17 ani si un pic si sunt destui care aleg asta chiar de la varste mai fragede.
In ceea ce priveste felul in care vii inaintea Domnului, marturisesc si eu cu inima franta de durere sa constat, in toate bisericile, o anumita pasivitate fata de unele principii care privesc manifestarea exterioara a credintei. Nu trebuie sa judecam dupa aparente, insa eu cred si incerc sa fac asta, prin mila Domnului,ca o data ce accepti pe Isus in viata ta se schimba si modul in care vorbesti, si ceea ce mananci, si felul de a te imbraca si toate celelalte. E absurd sa injosesti harul divin afirmand ca Dumnezeu iarta intruna si ca "o data mantuit,esti pentru totdeauna mantuit". Dorinta mea ca tanara adventista este sa imi perfectionez drumul catre virtuti, dar nu niste virtuti lipsite de esenta sufleteasca pe care o asteapta Isus. Modul de viata este manifestarea exterioara a curatiei interioare (dar asta nu inseamna ca Dumnezeu nu tine cont de toate conditiile sociale si istorice; nu vorbesc de compromis! Eu cred insa ca am toate conditiile favorabile pentru a-mi dezvolta, printr-o legatura cu Tatal, un caracter desavarsit.)
PS: "zecimea" e ceea ce crestinii adventisti ofera din venitul lor-10% intr-adevar. Dar nu tine nimeni evidenta asupra cui da sau nu. Unii ofera mai mult, dar nu exista presiuni din acest punct de vedere!