View Single Post
  #25  
Vechi 16.08.2008, 10:11:14
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Implicit

Marta și Maria
Mi-amintesc uneori, de parcă acum s-ar petrece, câte minunății mai făceam în mănăstire mea de suflet. Te mișcai continuu sub două porunci: una, care te trimetea la rugăciune și alta, care te trimetea la muncă. Si cea care te trimetea la rugăciune striga: ,,Să dați drumul animalelor să se ducă, să scăpăm de ele ca să veniți și voi la biserică!”
Și , ce să vezi?! într-o noapte s-a uitat poarta deschisă. Dimineața: Nu-s oile! Caută în toate părțile și pe la nouă, iată: oile veneau acasă cu burțile pline. Se pare că le era sete drăguțelor. Acum mai scapă și tu de jivine!
Cea care te trimetea la muncă zicea: ,,Mamă, să pașteți oile zi de zi, că oile pasc și duminica! Dacă o fi să moară, mor toate!”
Și ,iată, într-o zi scăpară pe lucernă de se umflau toate din ce în ce, că se uitau săracele cu niște ochi de parcă-ți spuneau: ,,Ce ni se-ntâmplă?”
Atunci, dăi cu apă și oțet, taie-le urechile. Și au scăpat, însă nu toate. Așa că de aceea-i bine să nu zici nimic de rău despre nimeni, că Dumnezeu lucrează și nu noi, ci doar atât: Doamne, iartă-mă! Doamne, ajută-mă!
Reply With Quote