View Single Post
  #1  
Vechi 31.08.2008, 12:12:57
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Se cuvine a ne aduce aminte cu mare drag si de frumusetea fara egal a Canonului Sfantului Andrei Criteanul, canon care care nu intamplator se savarseste in prima si in a cincea saptamana din Postul Mare; in prima saptamana, in seara zilelor de luni, marti, miercuri si joi, in cadrul slujbei numite Pavecernita Mare (slujba de dupa Vecernie), cand strofele Canonului sunt impartite in patru parti, corespunzătoare celor patru zile; miercuri in saptamana a cincea din Postul Mare, in cadrul slujbei numite "Denia Canonului celui Mare", când se canta integral.

" Din prima zi a Postului Pastilor, cantarea Canonului celui Mare ii ofera credinciosului -cheia- intelegerii asprei calatorii pe care o are de parcurs pana la Invierea Domnului: pocainta, innoirea vietii, intoarcerea la Dumnezeu"


"Canonul Sfantului Andrei Criteanul reprezinta forma desavarsita a acestui gen de creatie imnografică. ESTE CEL MAI MARE CANON IMNOGRAFIC.El se impune nu numai prin mărimea sa (peste 250 de tropare), ci mai ales prin adancimea si frumusetea modului de a exprima pocainta. Sfantul Andrei Criteanul a reusit să adune la un loc nenumărate imagini ale pocaintei din Sfanta Scriptura, de la caderea lui Adam din rai si pana la Invierea Mantuitorului, identificandu-se cu ele si indemnandu-ne si pe noi sa facem acelasi lucru. Fiecare eveniment evocat este prezentat si ca realitate a vietii mele, oferindu-mi ocazia sa constientizez pacatul, sa ma pocaiesc si sa nadajduiesc in mila lui Dumnezeu"

Eu personal am avut imensa bucurie de a participa ani de-a randul la Slujba Canonului cel Mare, savarsita la manstirea Antim, intr-o interpretare de mare traire spirituala, a coralei DOXOLOGIA sub bagheta diaconului Nicolae Giolu.precum am marturisit, intregul Canon este desavarsit de frumos insa ptr mine punctul culminant, cand intr-adevar simteam ca m-am detasat complet de tot ceea ce este meschin si lumesc era o data cu cantarea

CONDAC, glasul al 6-lea:

"SUFLETE AL MEU, SUFLETE AL MEU, SCOALA! PENTRU CE DORMI? SFARSITUL SE APROPIE SI VREI SA TE TULBURI.DESTEAPTA-TE DAR, CA SA SE MILOSTIVEASCA SPRE TINE HRISTOS DUMNEZEU, CEL CE ESTE PRETUTINDENI, SI TOATE LE PLINESTE"
Reply With Quote