Subiect: filmulet 666
View Single Post
  #9  
Vechi 14.09.2008, 22:03:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu cred ca si Laurentiu ca in postarea cu parintele Porfirie ceva nu este in regula. Nu cred ca dupa o viata ascetica parintele Porfirie s-a aventurat sa faca astfel de afirmatii. Sau mai stii? Sfantul Serafim de Sarov a spus ca atunci cand se baza doar pe intelepciunea omeneasca mai gresea. Iar cand astepta cu rabdare sa fie iluminat de Dumnezeu dadea sfaturi corecte.

Acum mai trebuie sa avem si noi discernamant si sa vedem incotro inclina balanta. Apoi daca si in Biblie, la Apocalipsa, capitolele 13-14 scrie clar despre aceste lucruri, sa ne lasam influentati si s-o luam intr-o directie gresita numai pentru ca ne-a dat de inteles parintele Porfirie ca nici cardul nici microcipurile n-ar avea efecte asupra constiintei crestinului?? Textul biblic nu poate fi cotrazis de NIMENI. Asa ca vom proceda cum ne va indeamna constiinta, caci nu ne obliga nimeni sa ne mantuim. Scapa cine poate, cum spunea un parinte.

Ateii n-au ce pierde, dar crestinii au fost avertizati prin Apocalipsa si prin scrierile Sfintilor Parinti, deci nu vor putea sustine ca nu au stiut ca nu au voie sa se insemneze cu 666 si nu au voie sa primeasca in locul numelui de Botez un numar. Primirea numarului in locul numelui inseamna lepadare de numele de crestin, inseamna lepadare de Botez, deci inseamna lepadare de Hristos. Nu e chiar de glumit si nu avem motive sa fim linistiti cand deja in multe locuri se opereaza cu cardul pentru care omul este doar un NUMAR. A se citi cartea Sfarsitul libertatii umane , scrisa de Mircea Vlad.
Reply With Quote