Subiect: Povesti cu talc
View Single Post
  #110  
Vechi 12.10.2008, 15:15:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]cristiboss56, buna dimineata! :) [/COLOR]

[COLOR=green]Cred ca inainte de toate ar trebui sa stim, sa clarificam ce inseamna a fi credincios. Pentru ca foarte multa lume, cum am vazut si aici, pe acest forum, nu stie ce inseamna a fi credincios si confunda termenii sau actiunile.[/COLOR]
[COLOR=green]Eu cred ca a fi credincios inseamna a iubi: oamenii, animalele, copacii, florile, cerul... Si eu ma simt credincioasa in ziua cand pot face un bine, cand pot aduce un zambet pe buzele cuiva. Nu sunt credincioasa cand merg la biserica pentru ca, de regula, la biserica nu se merge din convingere. Se merge ca sa primesti ceva si cum poti primi daca nu dai nimic? Si la doctor mergem cand avem nevoie. La fel dam, ca sa primim. Mie nu-mi place acest troc. Si vrem, nu vrem cam toti il practicam.[/COLOR]
Ai intuit foarte bine ! Credinta insasi fara iubire, nu face doi bani. Dumnezeu este lumina si iubirea absoluta. Poti sta 24 din 24 de ore in Biserica, de nu poti intelege iubirea, frumosul, armonia , starea de bine si liniste sufleteasca, totul e pierdere de timp. Multi intreaba, unde-i Dumnezeu , dar tocmai au trecut nepasatori pe langa o floare, pe langa o pasare ce-si canta melodia . Trecem nepasatori pe langa suferinta ! Nepasarea, ignoranta si alte asemenea, nu au nimic comun cu adevarata credinta, in schimb , iubirea este elementul fundamental, fara de care credinta n-ar fi existat niciodata. Dumnezeu-iubire-om-iubire-Dumnezeu !
Reply With Quote