View Single Post
  #11  
Vechi 30.11.2006, 16:50:56
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Personal am vorbit cu o doamna din Israel,s-a nascut aici,si locuieste acolo cam de vreo 35-40 de ani.Ajungand la teologie,mi-a spus ca in religia lor Il recunosc pe Iisus,doar ca un om simplu,profet.Nu am intrebat-o despre tatal Lui.Am scris cu t mic deoarece la ei e un semn de intrebare cine e tatal Lui.Si am impresia ca in scripturile lor la toti marii profeti le sunt trecuti parintii trupesti.Repet,nu am intrebat-o,dumneaei mi-a spus ca nu I se cunoaste tatal.Si in acel moment m-am bucurat enorm,cred ca mi-au si dat lacrimile.Nu a ingaduit Atotputernicul ca in scripurile lor tata sa-i fie dreptul Iosif!!!Pur si simplu s-a omis!Cand i-am spus ca Tatal Lui e si atal nostru,nu a negat,nici nu m-a confirmat.
Am auzit ca aici in tzara sunt evrei care isi zic mesianici,dar dau tare mult cu neoprotestantzii,asa ca ,atentzie mare!
Domnule, am vazut si eu la televizor un fel de evrei care spun ca il recunosc pe Mesia in persoana lui Iisus, si sunt intr-adevar ca un fel de secta ca si eu m-am mirat, si pentru evrei si pentru crestini, acuma nu mai stiu exact daca il recunosc sau il tot astepata, dar ceva nu e clar si ceva parca e "putred" in felul lor de ceremonie si credintza, dar oricum pare ca ar vrea sa se intoarca mai mult spre Hristos, spre Mesia... deci e si ceva bun ca incearca peundeva sa-l primeasca pe Hristos, am vazut la televizor o emisiune despre ei... si oricum e treaba lor, nu ma priveshte, dar este intr-adevar cam ca si cu neoprotestantzii... iar eu de la capacitatzile mele... n-am de ce sa ma iau la discutzii cu ei ca astia fiind foarte "tocilari" mi-ar cam da "clasa" oricand... deci este periculos intr-adevar...
Reply With Quote