Subiect: Daca...?
View Single Post
  #52  
Vechi 30.11.2006, 20:47:35
heruvim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Padreeugen
Doamne-ajuta
Fratilor dupa cum stin sunt 3 mari religii: iudaismul, crestinismul si islamismul da? Iudaismul e cea mai veche, crestinismul e de 2000 de ani iar isalmismul e mai noua. Nicidecum nu se compara cu ceva foarte impanatenit.
Ai uitat budismul si cultul iudeic ... acestea doua depasesc cu mult istoria crestinismului si nimeni nu se bate cu pumnii in piept ca sunt mai aproape de adevar ... desi poate ca sunt. Lumea nu se invarte doar in jurul crestinatatii. Un crestin adevarat INVATA de la cei din jurul sau si la randul sau are obligatia sa-i INVETE pe ceilalti.

Citat:
Īn prealabil postat de Padreeugen
Mohamed a fost om simplu da? Respectam pe cei islamici dar nu trebuie sa aruncam cu noroi unii in altii da? Se pare ca dumneata domnule Bin_Adem (dupa nume) esti ca infocat cu islamismul asta) si fapta urata e sa nu cazi in fanatism. Nu incerca sa ne scoati noua ochii ortodocsilor ,deoarece islamicii sunt cei care fac atentate si ucid cu sange rece in numele lui Allah da? Se stie prea bine trecutul ca sa mai aduc eu aminte. Nicaieri in credinta ortodoxa nu se incurajeaza fanasismul ca la islamici. Dumnezeu nostru sau Allah al vostru impartaseste iubirea nu cred ca doreste jertfa sangeroasa.
Padreeugen se pare ca istoria nu a fost capitolul tau forte in scoala. Uiti intentionat de cruciade? Uiti de 2 razboaie mondiale care au avut binecuvantarea Bisericii Crestine? Uiti 1000 de ani de teroare a bisericii crestine? Uiti Evul Mediu in care am fost aruncati de fanatismul crestin??!! Uiti crimele facute de crestini in numele Dumnezeului nostru? Uiti Irlanda si Anglia? Cu ce drept arunci cu pietre in alta religie atata timp cat mainile inaintasilor tai sunt manjite de sange nevinovat?
Fanatismul este universal valabil dar doar la crestini a fost incurajat de institutia oficiala a bisericii (vezi cruciadele). Actiunile teroriste din Teritoriile Ocupate marsaveste de Israel sunt condamnate de islamici in mod oficial asa cum si noi ar trebui ca buni crestini sa condamnam crimele pe care Israelul le face in Palestina, Liban si Siria. Cati dintre cei pe care ii cunosti stiu cu adevarat ce se intampla in Orientul Mijlociu? Din ce vorbesti aici nici tu nu ai idee. Nu ai idee cum este ca tara ta sa fie ocupata de o forta militara zdrobitoare, sa trebuiasca sa-ti parasesti casa, mormintele parintilor ca sa faci loc coloniilor ILEGALE evreesti. Exista numeroase rezolutii ONU pe care Israel le incalca in mod fatis de mai bine de 30 de ani comitand zi de zi crime impotriva umanitatii. Cum sa nu-i intelegi pe palestinieni in moartea lor lenta sub calcaiul calaului?

Citat:
Īn prealabil postat de Padreeugen
Coranul e adaugat si inventat de Mohamed care a fost -cum am mai spus om- a avut slabiciuni, a trait cu femeia mai batrana ca el careia i-a fost sluga, ii ucidea pe meccani si uite asa etc. Deci vreau sa spun ca nu se poate atribui ortodoxismului un defect cum ar fi chipul cioplit ca mare intaietate au Sfintii la Dumnezeu in fata noastra si se pot ruga pentru noi. da?
mai ramane de vb...
Sa fiti iubiti..
Crestinismul a fost oficializat de un pagan, un imparat despre care contemporanii spuneau ca traia cu mama sa. Tu faci semnul crucii pe care a visat-o acest pagan si pe care a impus-o ca simbol al crestinismului sub ascutisul sabii desi este scris "cine ridica sabia, de sabie va pieri". Tu-l numesti Sfant pe Constantin desi catolicii nu indraznesc sa numeasca Sfant un pagan care doar cu cateva zile inainte de moarte s-a botezat crestineste. TU indraznesti sa condamni alta religie cand TOT ce este in trecutul religiei noastre este miseleste ascuns sub cuvinte frumoase facute doar gadile frumos urechile si nu inima?

Pace
Reply With Quote